A Study on Harold Pinter: The significance of silences and pauses in the Birdhday Party, The Caretaker and The Homecoming
Harold Pinter üzerine bir çalışma: Doğumgünü Partisi, Kapıcı; Eve Dönüş adlı oyunlarda sessizliklerin ve duraksamaların önemi
- Tez No: 72986
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN C. BEAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz HAROLD PINTER ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA: DOĞUMGÜNÜ PARTİSİ, KAPICI VE EVE DÖNÜŞ ADLI OYUNLARDA SESSİZLİKLERİN VE DURAKSAMALARIN ÖNEMİ Fişenk, Serihan Yüksek Lisans Tezi, İngiliz Edebiyatı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ayten C. Bear Kasım 1998,65 sayfa Bu çalışmadaki amaç, Harold Pinter' ın Doğum Günü Partisi, Kapıcı ve Eve Dönüş oyunlarındaki sessizlik ve duraksamalara, iletişim kuramama ve iletişim kurmaktan isteyerek kaçınma başlıkları altında, ışık tutmaktır. İlk bölüm, Absurd Tiyatro, Harold Pinter'ın Absurd Tiyatro'daki yeri, sessizlik ve duraksama kavramlarının Absurd Tiyatro ve Pinter oyunlarındaki kullanımı ve önemi hakkında öz bilgi vermektedir. Daha sonraki bölümler ise oyunlardaki karakterlerin sessizliklerinin ve duraksamalarının incelenmesi ile iletişim kuramama ve iletişim kurmaktan isteyerek kaçınma kavramlarının tanımlanmasına adanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON HAROLD PINTER: THE SIGNIFICANCE OF SILENCES AND PAUSES IN THE BIRTHDAY PARTY, THE CARETAKER AND THE HOMECOMING Fişenk. Serihan M.A., Program in English Literature Supervisor: Prof. Dr. Ayten C. Bear November 1998, 65 pages The aim of this study is to highlight the significance of silences and pauses in Harold Pinter's The Birthday Party (1957), The Caretaker (1959), and The Homecoming (1964) under the titles of failure to communicate and wilful refusal to communicate. The first chapter will give a brief background information about the Theatre of the Absurd, Pinter's place among the other absurdists, the use and significance of silences and pauses both in Absurd Drama and in Pinter's plays. The aim of the study will be explained in the same chapter. The following chapters are devoted to the brief definitions of failure to communicate and wilful refusal to communicate with an analysis of the silences and pauses of the characters in the plays. iii