Dynamical analysis of the fiber optic coils through multiscale numerical modeling and modal tests
Fiber optik bobinlerin çok ölçekli sayısal modelleme ve modal testlerle dinamik analizi
  1. Tez No: 729876
  2. Yazar: ÖZKAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fiber optik jiroskoplar (FOJ'lar), havacılık uygulamalarında yaygın olarak kullanılan rotasyon ölçüm cihazlarıdır. Sistem gereksinimlerini karşılamak için bobinlerin uzunluk ve sarım yarıçapı bakımından geniş bir çeşitlilik yelpazesine sahiptirler. Bobin içindeki her boyutsal parametre, sistemin dinamik tepkisini etkiler ve bu da nihayetinde ölçüm hatalarına yol açar. Tasarım ve üretim aşamalarından sonra hataları ortadan kaldırmak ve sistemi kalifiye etmek için uzun ve kapsamlı bir test prosedürü izlenir. Bu çalışmada, bu uzun prosedürü ortadan kaldırmak için“quadrupole”sargılı bir fiber optik bobinin dinamik davranışı incelenmiştir. İlk olarak, üretilmiş fiber optik bobinler, mod şekillerinin ve doğal frekansların yapısal veri toplama ile belirlendiği bir darbe modal testi ile test edilmiştir. Modal analiz için, mikro yapının etkisini uygun şekilde değerlendirmek amacıyla temsili hacim elemanı (THE) analizinin de dahil edildiği bir sonlu eleman (SE) modeli geliştirilmiştir. Deneysel ve sayısal sonuçlar karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Ayrıca, farklı fiber uzunluğuna sahip başka bir bobin tipi için bir tahmin modeli önerilmiştir. Son olarak, geliştirilen çerçevenin kapasitesini göstermek için aynı metodoloji kullanılarak bu bobin seti üretilmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber optic gyroscopes (FOGs) are common rotation measurement devices in aerospace applications. They have a wide range of diversity in length and winding radius of coils to meet the system requirements. Every dimensional parameter in the coil influences the dynamic response of the system, which eventually leads to measurement errors. In order to eliminate the errors and qualify the system, after the design and production stages, a deep and comprehensive testing procedure follows. In this study, the dynamic behavior of a quadrupole winded fiber optic coil is investigated. Firstly, a set of fiber optic coils are tested with an impact modal test, where mode shapes and natural frequencies are determined with structural data acquisition. For the modal analysis, a finite element (FE) model is developed where a representative volume element (RVE) analysis is also included to consider the influence of the microstructure properly. The experimental and numerical results are compared and validated. Moreover, an estimation model is proposed for a type of coil with different fiber length. Finally, the latter coil set is produced and tested employing the same methodology in order to illustrate the capacity of the developed framework.