Üniversite öğrencilerinde dindarlık ve günahkârlık duygusu ilişkisi: Amasya örneği
The relationship between religiosity and the feeling of sinfulness among university students: The case of Amasya
  1. Tez No: 975372
  2. Yazar: SALİHA SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde dindarlık ve günahkârlık duygusu arasındaki ilişkiyi manidarlık ve etkileşim yönünden incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma için Amasya Üniversitesi bünyesinde bulunan İlahiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesine bağlı altı bölümde öğrenim gören 600 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Hatalı veya eksik olan 35 anket çıkarıldıktan sonra 565 anket üzerinde çalışma yapılmıştır. Kuramsal çerçeve oluşturulurken literatür taraması yapılarak çalışma ile ilgili kitap, makale, tez ve bilimsel etkinlik yayınları incelenmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda gerekli görülenler araştırmanın teorik kısmına eklenmiştir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturan katılımcılara demografik değişkenlere ait Kişisel Bilgi Formu, Dindarlık Ölçeği ve Günahkârlık Duygusu Ölçeği uygulanmıştır. Anket verilerinin girilmesinde ve verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma normal dağılım göstermediği için parametrik testler yerine nanparametrik testler kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit etmek için Spearman's Korelasyon Analizi, cinsiyetin dindarlık ve günahkârlık duygusu üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını tespit etmek için Mann Whitney U Testi, ilişkisiz örneklemler için Kruskal- Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma giriş bölümüyle birlikte 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amaç ve önemi, kapsam ve sınırlılıkları, varsayımları yer almaktadır. İkinci bölümü oluşturan kuramsal çerçevede din, dindarlık, dindarlığın boyutları, dindarlık tipleri, günah ve günahkârlık, suç ve suçluluk, tövbe hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünü oluşturan yöntem bölümünde ise araştırmanın yöntemi, çalışma grubu, veri toplama araçları ve verilerin analizi yer almaktadır. Dördüncü bölüm bulgulardan oluşmaktadır. Bulguların ilk bölümünde demografik değişkenlere ait frekanslar verilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmada kullanılan Dindarlık Ölçeği ve Günahkârlık Duygusu Ölçeği'ne ilişkin elde edilen verilere göre analiz ve yorumlamalar bulunmaktadır. Son bölümde ise araştırmada elde edilen sonuçlar, araştırmanın amacı, problemi dikkate alınarak değerlendirilmiş ve çıkan sonuçlardan hareketle önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between religiosity and the feeling of sinfulness among university students in terms of significance and interaction. A questionnaire was administered to 600 students enrolled in six departments under the Faculties of Theology, Education and Arts and Sciences at Amasya University. After excluding 35 questionnaires that were incomplete or incorrectly filled out, the analysis was conducted on the remaining 565 valid responses. A comprehensive literatüre review was carried out to form the theoretical framework of the study, drawing upon relevant boks, articles, theses, and scholarly publications. Selected sources from this review were incorporated into the theoretical section of the research. A correlational survey model was employed as the research desing. The participants were given a Personal Information Form to gather demographic data, along with the Religiosity Scale and the Sinfulness Perception Scale. SPSS software was used for data entry and statistical analysis. Since the data did not follow a normal distribution , non-parametric tests were utilized instead of parametric ones. Sperman's CorrelationAnalysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between the variables. Mann Whitney U Test was employed to examine the effect of gender on religiosity and the sense of sinfulness, while the Kruskall - Wallis Test was used for unrelated samples. The research is structured into five chapters, including the introduction. The introduction. The introductory chapter outlines the research problem, objectives, significance, scope, limitations and assumptions. The second chapter, which constitutes the theoretical framework, provides information on religion, religiosity, dimensions and types of religiosity, sin and sinfulness, crime and criminality and repentance. The third chapter details the research methodology, study graup, data collection tools and data analysis procedures. The fourth chapter presents the findings. The first part of this chapter provides frequencies related to demographic variables, while the second part includes analyses and interpretations based on the data obtained from the Religiosity Scale and the Sinfulness Perception Scale. The final chapter discusses the findings in relation to the research objectives and problem, offering conclusions and recommendations based on the results.