Implications of smart city solutions in Istanbul
  1. Tez No: 729950
  2. Yazar: EBRU LÜLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kentleşmenin hızla artması, dünya çapında topluma, hükümetlere ve yerel yönetimlere sadece önemli fırsatlar değil aynı zamanda zorluklar da getiriyor. Çevre kirliliği, güvenlik, hareketlilik ve sağlıkla ilgili konular, her gün karşılaştığımız küresel sorunlardan sadece bazıları. Kentleşme, sanayileşme ve dijitalleşmenin çağdaş toplumda yeni ve önceden bilinmeyen zorluklar ve sonuçlar yaratması nedeniyle, akıllı teknolojilerin gelişimi, ekolojik sorunlar, enerji, sağlık, mobilite ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı açıdan kritik hale geliyor. Bu nedenle, bu çalışmanın katkısı, aşağıda belirtilen paydaşlara stratejik planlama ve model geliştirme çalışmaları için akademik bir girdi sağlamaktır: •Politika yapıcılar: Akıllı şehirle ilgili politika ve stratejilerini geliştirmek için Hükümet ve Belediyelerin ilgili departmanları •Şirketler: Kendi dağıtım ve taşıma modellerini geliştirmesi gerekenler •Diğer Paydaşlar: Bu çalışma kapsamında“Paydaşlar”grubu tanımlanacak, genişletilecek ve bunlara göre çıkarımlar ve sonuçlar bildirilecektir. Bu çalışmanın amacı, akıllı şehirlerin diğer bileşenleri üzerindeki etkisi nedeniyle akıllı şehir kavramında kilit rol oynayan akıllı mobiliteye odaklanarak akıllı şehir bileşenlerinin genel bir çerçevesini sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid increasing of urbanization brings not only significant opportunities but also challenges to society, governments, and local administrations across the world. Environmental pollution, security, mobility, and health related issues are some of the global problems we are facing day by day. Due to the facts that urbanization, industrialization, and digitalization are creating new and previously unknown challenges and consequences in contemporary society, the development of smart technologies is becoming critical from many different aspects, including ecological issues, energy, healthcare, mobility among many others. Thus, the contribution of this study is to provide an academic input to the stakeholders mentioned below, for their strategic planning and model development studies: •Policymakers: Related departments of Government and Municipality, to develop their smart city related policies and strategies •Companies: Who need to develop their own distribution and transportation model •Other Stakeholders:“Stakeholders”group will be defined and extended within this study and the implications and results will be provided to them accordingly. The purpose of this study is to provide an overall framework of smart city components by focusing on smart mobility, which plays a key role in smart city concept due to the impact on other components of smart cities.