48–66 aylık okul öncesi çocukların duygu düzenleme becerileri ile davranış sorunları ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research on the relationship between emotional regulation skills, behavioral problem and parental attitudes of 48-66 months old pre-scholl children
- Tez No: 729955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-66 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri ile davranış sorunları ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Adana ilinde Çukurova, Seyhan ve Sarıçam ilçelerinde bulunan özel okul öncesi eğitim kurumlarındaki 48-66 aylık 342 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri ile kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerin toplanmasında ise tarama modellerinden sıklıkla kullanılan tekniklerden birisi olan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada 48-66 aylık çocukların öğretmenlerine Kanlıkılıçer (2005) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği ile Batum ve Yağmurlu (2007) tarafından geliştiren Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya dahil edilen çocukların ebeveynlerine ise Demir ve Şendil (2008) tarafından geliştirilen Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların demokratik ve aşırı koruyucu ebeveyn tutumlarının“düşük”düzeyde, otoriter ve izin verici tutumlarının ise“orta”düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada 48-66 aylık çocukların“düşük duygu düzenleme zorluğu”olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte 48-66 aylık çocukların“yüksek duygu düzenleme becerilerine sahip”olduğu ve“düşük duygu düzenleme zorlukları”yaşadığına yönelik sonuçlar ortaya çıkmıştır. Araştırmada 48-66 aylık çocukların“değişkenlik/olumsuzluk”düzeyi ile“kavgacı-saldırgan olma”düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ancak“endişeli ağlamaklı olma, aşırı hareketli dikkatsiz olma”düzeyi arasında yüksek düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between emotion regulation skills, behavioral problems and parental attitudes of 48-66 month-old children attending pre-school education institutions. The research was carried out with 342 children aged 48-66 months and their parents in private pre-school education institutions in Çukurova, Seyhan and Sarıçam districts in Adana, using convenience sampling method. Relational screening model was used in the research. In the collection of research data, the survey technique which is one of the most frequently used techniques from scanning models, was used. In the study, Preschool Behavior Problems Screening Scale developed by Kanlıkılıçer (2005) and Emotion Regulation Scale developed by Batum and Yagmurlu (2007) were applied to the teachers of 48-66 month old children. Parental Attitude Scale developed by Demir and Şendil (2008) was applied to the parents of the children included in the study. As a result of the research, it was revealed that the democratic and overprotective parental attitudes of the participants were at a“low”level, while their authoritarian and permissive attitudes were at a“moderate”level. In the study, it was concluded that children aged 48-66 months had“low emotion regulation difficulty”. However, results have emerged that 48-66 months old children have“high emotion regulation skills”and“low emotion regulation difficulties”. In the study, it was found that there was no significant relationship between the level of“lability/negativity”and the level of“being belligerent-aggressive”in 48-66 month-old children, but there was a highly negative significant relationship between the level of“anxious, tearful, hyperactive and careless”.