Katolik Kilisesi perspektifinden feminist teoloji
Feminist theology of Catholic Church perspective
- Tez No: 729994
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Feminizm, 19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. Yüzyılın başlarında etkisini sürdüren sanayileşme ile birlikte ortaya çıkmış bir olgudur. Bu manada feminizm sanayileşme ile beraber ataerkilliğin iyiden iyiye hâkim olmaya başladığı toplumsal düzene bir siyasi tepki hatta başkaldırı hareketidir. Toplumsal düzenin erkek egemen bir hiyerarşik düzene evrilmesine ve nihayet, dinsel inanç, uygulama ve ritüellerin erilliği önceleyen ve hatta kutsayan özelliklere bürünmesine başkaldıran feminist teologların Katolik Kilisesi içinde başlattıkları hareketi irdelemek ve anlamak önemlidir. Katolik Kilisesi Perspektifinden Feminist Teoloji adlı çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş'te araştırmanın konusu, önemi, metodu, sınırlılıkları ve kaynakları hakkında bilgi verilmiş, ayrıca çalışma sürecince faydalanılan eserlerin bir kısmından bahsedilmiştir. Birinci bölümde Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta kadının konumuna yer verilmiştir. İkinci bölümde feminizm kavramının tarihi anlatılmış, geçirdiği evreler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise öncelikle feminizmin teolojik kapsamı ele alınarak, feminist teolojinin tanımı, mahiyeti ve hedefleri ile ilgili bilgi verilmiş, arkasından feminist teolojinin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra Katolik kilisesi perspektifinden feminist teolojinin geçirdiği aksiyonlar incelenmiştir. İlaveten II. Vatikan Konsili ile birlikte ivmesi artan feminist hareketler de gözden geçirilmiştir. Yine bu bölümde feminist teolojinin şu anki noktaya erişmesine katkı sağlamış Katolik feminist teologlardan seçilenlerin görüşlerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında, araştırmamızda ulaştığımız bilgiler ışığında, Katolik Kilisesi perspektifinden feminizmin geçirdiği aksiyonlar üzerinden genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feminism is a phenomenon that emerged as a result of industrialization in the second half of the 19th century and the beginning of the 20th century. In this sense, feminism is a political reaction and even a rebellion movement against the social order in which patriarchy has started to dominate by means of industrialization. It is important to examine and understand the movement initiated by feminist theologians within the Catholic Church, who rebelled against the evolution of the social order into a male-dominated hierarchical order and finally against the religious beliefs, practices and rituals taking on features that prioritized and even sanctified masculinity. Our study, Feminist Theology from the Perspective of the Catholic Church, consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The introduction part gives information about the subject, importance, method, limitations and resources of the research. Selective works and secondary sources that have been used in the study process are indicated. In the first part, the history of the concept of feminism and its evolution are discussed in detail. In the second part researches about the position of women in Judaism and Christianity are included. In the third chapter, the theological scope of feminism is discussed and information about the definition, nature and goals of feminist theology is provided. After giving place to the historical development of feminist theology, information is given about the changes in the feminist theology from the perspective of the Catholic Church. Feminist movements, which gained momentum with the Vatican Council II were included. Catholic feminist theologians who contributed to the current point of feminist theology are mentioned. In the Conclusion, general evaluations were made on the transformation of feminism from the perspective of the Catholic Church in the light of the information we obtained in our research.