Yenilik yönetimi ile algılanan çalışma yaşamı kalitesi arasındaki ilişki: 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The relationship between innovation management and perceived quality of work life: An application in 5-star hotels
  1. Tez No: 729998
  2. Yazar: ELİF BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SÜ ERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada, beş yıldızlı otel işletmesi çalışanlarının çalışma yaşamı kalitesi algıları ile yenilik yönetimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, çalışanların çalışma yaşamı kalitesi algıları ile yenilik yönetimi algılarının belirli bir değişkene (cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, işletmedeki pozisyon, işletmedeki çalışma süresi, departman) göre farklılık gösterip göstermediği de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 150 çalışan oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında demografik bilgi formu,“çalışma yaşamı kalitesi ölçeği”ve“yenilik yönetimi ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; çalışma yaşamı kalitesi ve yenilik yönetimi arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır ve çalışma yaşamı kalitesinin yenilik yönetimi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between the perceptions of the quality of work life of the employees of the five-star hotel and their perceptions of innovation management. In addition, it was tried to determine whether the perceptions of employees' quality of work life and innovation management perceptions differ according to a certain variable (gender, marital status, age, education level, position in the hotel management, working time in the hotel management, department). The sample of the research consists of 150 employees working in 5-star hotels operating in Konya. The convenience sampling method was preferred in the selection of the participants. Demographic information form,“quality of working life scale”and“innovation management scale”were used to collect the data of the study. According to the research findings; There is a moderate relationship between quality of work life and innovation management, and quality of work life has a significant effect on innovation management.