Okul müdürlerinin algılanan yenilik yönetimi yeterliliklerinin öğretmenlerin iş yaşam kalitesine etkisi
The impact of school principals perceived competencies in innovation management on teacher quality of work life
- Tez No: 836038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMANUR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin algılanan yenilik yönetimi yeterliliklerinin öğretmenlerin iş yaşam kalitesine etkisinin incelenmesidir. Araştırma, yordayıcı ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda 2022-2023 eğitim öğretim yılında Samsun ve Giresun illerinde görev yapan 524 öğretmenlerden veri toplanmıştır. Araştırmada veriler, Bülbül'e (2012) tarafından geliştirilen, öğretmenler için güvenirliği Göl (2012) tarafından sınanan Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği Öğretmen Versiyonu ile Van Laar ve diğerleri (2007) tarafından geliştirilen ve Akar ve Üstüner (2017) tarafından Türkçeye ve eğitim örgütlerine uyarlanan İş Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 24 ve RStudio programları kullanılarak yapılmıştır. Analizlerde öncelikle okul müdürlerinin yenilik yönetimi yeterlilik düzeyi ile öğretmenlerin iş yaşam kalitesi düzeyi tespit edilmiş; bu düzeylerin demografig değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediği belirlenmiştir. Okul müdürlerinin algılanan yenilik yönetimi yeterlilikleri ile öğretmenlerin iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkiler ve okul müdürlerin algılanan yenilik yönetimi yeterliliklerinin öğretmenlerin iş yaşam kalitesine etkisi analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, okul müdürlerinin yenilik yönetimi düzeyi, araştırmaya katılan öğretmenlerin cinsiyet, branş, görev yaptıkları okulun türü ve okul müdürü ile çalışma süresine göre farklılaşırken; öğretmenlerin iş yaşam kalitesi ise cinsiyet, branş ve okul türüne göre farklılaştığı, öğretmenler tarafından algılanan okul müdürlerinin yenilik yönetimi yeterlilikleri ile iş yaşam kalitesi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ayrıca öğretmenler tarafından algılanan okul müdürlerinin yenilik yönetimi yeterliliklerinin, öğretmenlerin iş yaşam kalitesini pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of school principals' perceived innovation management competences on teachers' quality of work life. The research is a predictive relational survey model. For the purpose of the study, data were collected from 524 teachers working in Samsun and Giresun provinces in the 2022-2023 academic year. The data were collected with the Teacher Version of the Scale of Innovation Management in Schools developed by Bülbül (2012), whose reliability for teachers was tested by Göl (2012), and the Quality of Work Life Scale developed by Van Laar et al. (2007) and adapted to Turkish and educational organisations by Akar and Üstüner (2017). Statistical analysis of the data was performed using SPSS 24 and RStudio programmes. In the analyses, firstly, the level of innovation management competence of school principals and the level of quality of work life of teachers were determined; it was determined whether these levels showed a significant difference according to demographic variables. The relationships between school principals' perceived innovation management competencies and teachers' quality of work life and the effect of school principals' perceived innovation management competencies on teachers' quality of work life were analysed. According to the results of the research, while the level of innovation management of school principals differs according to the gender, branch, type of school they work in and the duration of working with the school principal of the teachers participating in the research, the quality of work life of teachers differs according to gender, branch and type of school, there is a positive and significant relationship between the innovation management competencies of school principals perceived by teachers and the quality of work life, and the innovation management competencies of school principals perceived by teachers predict the quality of work life of teachers in a positive and significant way.