Isparta Yalvaç tepme keçe yaygıları ve uygulamaları
Isparta Yalvaç rebound felt mats and applications
- Tez No: 730011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Doğumdan ölüme kadar yaşadığı bölgenin doğa koşulları insanoğlunun, geleneksel el sanatlarının ortaya çıkmasını ve şekillenmesini sağlayan en etkili sebeptir. Kadim Türk milleti, göçebe yaşamdan günümüzdeki yerleşik yaşama geçerken, pek çok toplumla hem hal olarak gelmiştir. Bu esnada kendi köklü geleneklerini de oluşturmuşlardır. Hayatı idame ettirmek adına ihtiyaçlardan doğan el sanatlarından biri olan keçe ve keçe sanatını da kullanım alanlarını modernleştirerek hayatına devam etmiştir. Orta Asya Türk toplulukları konargöçer yaşam tarzlarıyla, soğuk hava şartlarına yetiştirdikleri hayvanların etinden sütünden ve yününden faydalanarak uyum sağlamış ve keçeden yaptıkları evleri her zaman yanlarında taşımış, kışın soğuktan yazın sıcaktan korunmuştur. Tepme keçe tekniği Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Türk Cumhuriyet dönemine kadar taşınmıştır. Hayatın neredeyse her yerinde olan tepme keçe, başta çadır olmak üzere, yer yaygısı, giyim, çorap, çizme ve günümüzde hala kullanılan çoban kepeneklerinde kullanılır. Keçecilik günümüzde Anadolu'nun farklı birçok bölgesinde az sayıda da olsa hala yapılmaya devam etmekte ve geleneksel yapısını korumaya çalışmaktadır. Yalvaçta bu merkezlerden biridir. Her türlü ihtiyaca karşılık verebilecek şekilde, sayıları oldukça fazla keçe atölyesi bulunan Yalvaçta, günümüzde tek atölye kalmıştır. Atölyelerin yanı sıra atölyesiz, seyyahen çalışan ustaların bile olduğu dönemler maalesef sona ermiştir. Talep gören ürünlere rağbet yok denecek kadar azalmıştır. Bunların başın da yer alan, Öğrencinin Ala, Yer Keçesi, Keçe Halı diye değişik isimler verilen yaygılar gelmektedir. Uzun yıllar kendi kültür özellikleriyle harmanlanarak gelen aynı desen, aynı renk özelliğini koruyan Yalvaç keçe yer yaygıları, artık talep görmemekten dolayı, bir süre sonra kaybolmasından endişenildiği için böyle bir çalışmaya gerek duyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The natural conditions of the region where he lived from birth to death are the most effective reason for the emergence and shaping of traditional handicrafts. While the ancient Turkish nation passed from a nomadic life to a settled life today, it came together with many societies. In the meantime, they have also created their own deep- rooted traditions. He continued his life by modernizing the areas of use in the art of felt and felt, which is one of the handicrafts arising from the needs in order to sustain life. Central Asian Turkish communities, with their nomadic lifestyles, adapted to cold weather conditions by making use of the meat, milk and wool of the animals they raised, and they always carried their houses made of felt with them, protected from the cold in the winter and the heat in the summer. The kick felt technique was carried to the Hun, Gokturk, Uyghur, Seljuk, Ottoman and Turkish Republic periods. Rebound felt, which is almost everywhere in life, is used in tents, floor mats, clothing, socks, boots and shepherd's shutters, which are still used today. Felt making is still practiced in many parts of Anatolia, albeit in small numbers, and is trying to preserve its traditional structure. Yalvaçta is one of these centers. Yalvaç, which has a large number of felt workshops that can meet all kinds of needs, is the only one left today. Unfortunately, the times when there were even masters working without a workshop, besides workshops, are unfortunately over. Demand for products in demand has almost decreased. At the beginning of these, thereare mats that are given different names as Ala, Ground Felt, Felt Carpet. Yalvaç felt floor mats, which have been blending with their own cultural characteristics for many years, have preserved the same pattern and color feature.