Sait Faik Abasıyanık'ın Semaver kitabının duygusal zekâ üzerindeki etkilerinin ve Türkçe eğitiminde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of Sait Faik Abasıyanık's 'Samavar' story on emotional intelligence and its applicability in Turkish education
  1. Tez No: 730055
  2. Yazar: BATUHAN FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KOCASAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın en temel amacı, Sait Faik Abasıyanık'ın Semaver kitabındaki öykülerin duygusal zekâ yönünden değerlendirilmesi ve bu öykülerin çocuklarda duygusal zekâ gelişimine katkı sağlayacak şekilde Türkçe dersine uygulanmasıdır. Araştırmanın modeli, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesidir. Bu doğrultuda, Sait Faik Abasıyanık'ın ilk kitabı olan Semaver kitabı çalışma dokümanı olarak belirlenmiştir. Goleman(2018) tarafından oluşturulan eserde yer verdiği, Salovey ve Gardner tarafından sınıflanan duygusal zekâ yeteneklerinin beş ana başlığı doğrultusunda Semaver kitabındaki hikâyeler incelenmiştir. Araştırmanın devamında ise Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) 2019 Türkçe Öğretim Programı, sosyal duygusal gelişim alanı doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu bağlamda programdaki temalar, yetkinlikler ve kazanımlar incelenmiştir. Bütün bunların sosyal duygusal gelişim alanı doğrultusunda ele alındıktan sonra bu gelişim alanıyla doğrudan ilişkili kazanımlar özellikle Esen Aygün ve Şahin Taşkın(2021) tarafından ortaya koyulan "Türkçe dersi öğretim programında sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin kapsamın belirlenmesi'' adlı çalışma doğrultusunda programın sosyal duygusal becerilerle ilişkili kazanımları ortaya koyulmuştur. Ortaya koyulan kazanımlar ile ilişkili olduğu sosyal duygusal beceriler eşleştirilmiştir. Böylece bu kazanımlar doğrultusunda oluşturulacak etkinliklerin, bireylerin duygusal zekâ gelişimlerine doğrudan etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Ardından bu kazanımların mevcut Türkçe öğretimindeki kullanımını ortaya koymak için beş farklı Türkçe ders kitabındaki etkinlikler incelenmiştir. Bu sayede mevcut Türkçe öğretiminde bireylerin sosyal duygusal gelişimine ne kadar ağırlık verildiği, bu etkinlikler çerçevesinde, en önemli ders materyallerinden olan ders kitapları üzerinden ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İncelemenin ardından Semaver kitabındaki öykülerden biri olan Bir Takım İnsanlar öyküsü için yine bu kazanımlar doğrultusunda etkinlikler oluşturulmuştur. Böylece araştırmanın amacı doğrultusunda somut bir şekilde bir Türkçe öğretimi uygulaması ortaya koyulmuştur. Araştırmanın bütün bu adımlarından yola çıkıldığında Semaver kitabındaki öyküler, duygusal zekâ kapsamında değerlendirilmiş ve öykülerin Türkçe öğretimine uygulanabilirliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the stories in Sait Faik Abasıyanık's book Semaver in terms of emotional intelligence and to apply these stories to the Turkish lesson in a way that will contribute to the development of emotional intelligence in children. The model of the research is document analysis, which is one of the qualitative research methods. In this direction, Samovar, the first book of Sait Faik Abasıyanık, was determined as the working document. The stories in the Samovar book were examined in line with the five main titles of emotional intelligence abilities classified by Salovey and Gardner, which were included in the work created by Goleman(2018). In the continuation of the research, the Ministry of National Education (MEB) 2019 Turkish Curriculum was evaluated in the direction of social emotional development. In the continuation of the research, the Ministry of National Education (MEB) 2019 Turkish Curriculum was evaluated in the direction of social emotional development. In this context, the themes, competencies and earnings in the program were examined. After all these were handled in line with the social emotional development area, the achievements directly related to this development area were revealed, especially in line with the study by Esen Aygün and Şahin Taşkın (2021), the program's earnings related to social emotional skills were revealed. The social emotional skills associated with the earnings revealed were matched. Then, the activities in five different Turkish textbooks were examined in order to reveal the use of these acquisitions in current Turkish teaching. In this way, it has tried to reveal how much emphasis is given to the social and emotional development of individuals in current Turkish teaching, within the framework of activities, through textbooks, which are one of the most important course materials. After the analysis, activities were created for the story A Team of People, which is one of the stories in the book of Samovar, in line with these achievements. Thus, in line with the purpose of the research, a Turkish teaching practice has been put forward in a concrete way. Based on all the steps of the research, the stories in the Samovar book were evaluated within the scope of emotional intelligence and the applicability of the stories to Turkish teaching was revealed.