COVID-19 pnömonisi ile yoğun bakıma yatan hastalarda yüksek akışlı nazal oksijen tedavisinin etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of HİGH flow nasal oxygen therapy in patients intensive care with COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 730096
  2. Yazar: MİRAY KÜBRA TURGUT AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ, PROF. DR. CANAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda COVID-19 pnömonisine bağlı akut solunum yetmezliğinde HFNO tedavisinin etkinliğini ve sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: 01.10.2020-01.03.2021 tarihlerinde KSBÜ Tıp Fakültesi Pandemi YBÜ'lerine COVID-19 pnömonisine bağlı solunum yetmezliğiyle yatırılan ve periferik oksijen saturasyonu (SpO2) 0.05). Exitus olanlarda devir edilenlere göre yaş ve APACHE-II skoruları daha yüksekti (p=0,012; p=0,005). Hastaların ortalama YBÜ süresi 11.61±5.66 gün; HFNO süresi 48.22±26.20 saattir. 23 hastanın 4 'ü direkt IMV'ye, 19'u NIMV'ye geçirilmiştir. NIMV ile HFNO dönüşümlü uygulananların 12'si takiplerinde IMV'ye geçirilmiştir. Hastaların entübasyon zamanı ortalaması 4.94±2.48 gündür. NIMV'ye geçenlerin geliş ROX ortalamaları IMV'e geçenlere göre yüksek bulunmuştur (p=0.01).
Özet (Çeviri)
AİM: In our study, we aimed to evaluate the efficacy and results of HFNO treatment in acute respiratory failure due to COVID-19 pneumonia. MATERIALS AND METHOD: HFNO was started in patients with respiratory failure due to COVID-19 pneumonia and peripheral oxygen saturation (SpO2) 0.05). Age and APACHE-II scores were higher in those who died compared to those who were transferred (p=0.012; p=0.005). The mean duration of ICU of the patients was 11.61±5.66 days; HFNO duration is 48.22±26.20 hours. Of 23 patients, 4 were switched to direct IMV and 19 to NIMV. Twelve of those who alternated between NIMV and HFNO were switched to IMV during their follow-up. The mean intubation time of the patients was 4.94±2.48 days. Arrival ROX averages of those who switched to NIMV were higher than those who switched to IMV (p=0.01).