İç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde COVİD-19 pnömonisi ile yatan erişkin hastalarda prognozun önemli bir belirteci olarak bilirubin
- Tez No: 732252
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş-Amaç: Çalışmadaki amacımız, COVID-19 pnömonisi nedeniyle İç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatan erişkin hastalarda bilirubinin prognoz belirteci olarak diğer parametrelerle korelasyonunu incelemektir. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada Nisan 2020- Ocak 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatan toplam 62 COVİD-19 tanılı yetişkin hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, tedavileri, yatış süreleri, entübasyon durumu ve mortalite durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların genel yaş ortalaması 69,42 ± 13,67 tespit edilmiştir. Hastaların %64,5'i erkek, %35,5'i kadın olarak tespit edilmiştir. Yaş grupları oluşturularak incelendiğinde %35,5'i 65 yaş altı, %64,5'i 65 yaş ve üstü olduğu görülmüştür. Hastaların %56,5'ı entübe edilmişken, %59,7'si exitus olduğu tespit edilmiştir. Exitus olan hastaların %64,9'u erkek, %35,1'i kadın olarak tespit edilmiştir. Exitus olan hastaların genel yaş ortalaması 72,92 ± 12,66'dır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Our aim in this study is to examine the correlation of bilirubin with other parameters as a prognostic marker in adult patients hospitalized in the internal medicine intensive care unit due to COVID-19 pneumonia. Material-Method: In this study, the data of adult patients with a diagnosis of COVID-19 hospitalized in the internal medicine intensive care unit of the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital between April 2020 and January 2022 were retrospectively scanned. The clinical features, laboratory findings, treatments, length of stay, intubation status and mortality of the patients were recorded. Results: The mean age of the patients included in the study was 69.42 years. 64.5% of the patients were male and 35.5% were female. When examined by forming age groups, it was seen that 35.5% (22) were under 65 years old and 64.5% (40) were 65 years old and over. While 56.5% (35) of the patients were intubated, 59.7% (37) were found to be exitus. Of the patients with exitus, 64.9% (24) were male and 35.1% (13) were female. The mean age of patients with exitus is 72.92. When patients with exitus are examined in terms of total bilirubin values, it is seen that 67.6% (25) of 37 patients increase according to hospitalization, and the measurement values of 32.4% (12) decrease.