Kubital tünel sendromunda lazer tedavisinin etkinliği
Efficacy of laser therapy in cubital tunnel syndrome
- Tez No: 730108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA KASAPOĞLU AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kübital tünel sendromu (KTS); ulnar sinirin kübital tünelde sıkışması sonucu ortaya çıkan üst ekstremitenin en yaygın kompresyon nöropatilerinden biridir. Kliniği ulnar sinir innervasyon alanında duyu, motor ve trofik bozukluklar ile karakterizedir. Tedavide ileri vakalarda cerrahi tercih edilirken hafif ve orta şiddetteki vakalarda konservatif tedavi ile semptomlar kontrol altına alınmaya çalışılır. Çalışmamızın amacı KTS' de lazer tedavisinin kas gücüne, fonksiyonuna, günlük yaşam aktivitelerine ve ağrı üzerine olan etkinliğini plasebo lazer ile karşılaştırmalı olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda klinik muayene ve EMG ile KTS tanısı konan 24-78 yaş aralığında 60 hasta yer aldı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Grup-1 (n=32) hasta düşük enerjili lazer tedavisi + splint + egzersiz. Grup-2'ye (n=28) hasta düşük enerjili sham lazer (plasebo) tedavisi + splint + egzersiz uygulandı. Her iki grupta lazer tedavisi haftada 5 gün olmak üzere 3 hafta, splint ve egzersiz tedavisi 3 ay süreyle uygulandı. Her iki grubun demografik verileri, etkilenen taraf, mesleki durum, sigara içme durumu ve öğrenim durumu kaydedildi. Değerlendirme parametreleri olarak Vizüel analog skala (VAS), kol, omuz ve el sorunları hızlı anketi (Q-DASH), kaba kavrama kuvveti (KKK), parmak ucu kavrama kuvveti (PUKK), yaşam kalitesi (SF-12), Nottingham sağlık profili (NSP) ve hasta bazlı ulnar sinir değerlendirme ölçeği (HBUSDÖ) kullanıldı ve elektrofizyolojik değerlendirme yapıldı. Hastalar başlangıçta tedavinin 3. haftası ve 3. ayında değerlendirildi. Bulgular: Grup-1 de NSP-ağrı, NSP-fiziksel aktivite, NSP-yorgunluk, NSP uyku ve NSP- toplam, SF-12 fiziksel test parametresi, QDASH, VAS-istirahat, VAS-hareket, PUKK ve KKK, HBUSDÖ -1, HBUSDÖ -2, HBUSDÖ -3, HBUSDÖ-4 ve HBUSDÖ -toplam değerlerinde başlangıca göre 3.
Özet (Çeviri)
Objective: Cubital tunnel syndrome (CTS); It is one of the most common compression neuropathies of the upper extremity resulting from compression of the unlar nerve in the cubital tunnel. Its clinic is characterized by sensory, motor and trophic disorders in the unlar nevre innervation area. In the treatment, surgery is preferred in advanced cases, while the symptoms are tried to be controlled with conservative treatment in mild and moderate cases. The aim of our study is to compare the effectiveness of laser therapy on muscle strength, function, activities of daily living and pain in CTS with placebo laser. Materials and Methods: Our study included 60 patients aged 24-78 years, who were diagnosed with CTS by clinical and EMG. Patients were randomized into two groups. Group-1 (n=32) patients received low-energy laser therapy, splint and exercise, and group-2 (n=28) patients received low-energy sham laser (placebo) therapy, splint and exercise. In both groups, laser treatment was applied 5 days a week for 3 weeks, and splint and exercise treatment was applied for 3 months. Demographic data of both groups, affected party, occupational status, smoking status and educational status were recorded. As evaluation parameters, Visual analog scale (VAS), quick-disability of arm, shoulder and hand (Q-DASH), hand grip strength (HGS), pinch strength (PS), quality of life (SF-12), Nottingham health profile (NSP) and patient-based unlar nevre assessment scale (PRUNE) were used and electrophysiological evaluation was performed. Patients were evaluated at baseline, 3 weeks and 3 months of treatment.