Kronik diyaliz tedavisi alan hastaların acil servise başvuru nedenleri ve klinik sonlanımları
Reasons for admission to the emergency department and clinical outcomes of patients receiving chronic dialysis treatment
  1. Tez No: 840593
  2. Yazar: SELİN ARSLAN KİREZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Diyaliz hastaları özellikle enfeksiyon, hipotansiyon ve elektrolit dengesizlikleri gibi komplikasyonlar açısından yüksek risk altındadırlar. Bu komplikasyonlar hastaneye yatışlara ve acil servis ziyaretlerine yol açabilir. Acil servise başvuran diyaliz hastalarının bu durumuna katkıda bulunan faktörleri, bu hastaların karşılaştıkları zorlukları ve bu sorunları çözmek için kullanılabilecek stratejilere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, kronik diyaliz hastalarının acil servise başvurularındaki klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelenerek başvuru nedenlerinin incelenmesi ve sağkalıma etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Ocak 2020 ve Aralık 2022 aralığında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil servise başvuran kronik diyaliz hastaları çalışmaya alınmış ve verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 640 hastayla yapılmıştır. Hastalarımızın ortalama yaşı 65,2±15,2 idi. Hastaların 346 (%54) tanesi erkek, 294 (%46) tanesi kadın idi., erkek/kadın oranı:1,1/ 1 saptandı. Pazartesi-çarşamba-cuma diyalize giren hastalarda acil servis başvurularının en çok pazartesi günü, salı-perşembe-cumartesi günü diyalize giren hastalarda acil servis başvurularının en çok salı günü olduğu saptandı. Hastaların acil servise başvuru nedenleri incelendiğinde kardiyovasküler nedenler (hipervolemi-dispne ilişkili ve anjina ilişkili) %24,9 ile ilk sıradaydı. Enfeksiyon ilişkili nedenler %18, damaryolu sorunları %12,4, gastrointestinal sistem sorunları %11,4, pulmoner sorunlar (pnömoni ve Covid-19) %11, nörolojik sorunlar %6,4, elektrolit sorunları %2,5 diğer nedenler de %13' lük kısmı oluşturmaktaydı. Hastaların diyalize giriş damaryoluna bakıldığında, hastaların %36,9' u arteriyovenöz fistülden, %44,1' i kalıcı kataterden ve %15,6' sı geçici kataterden diyalize girmekteydi. Acil servise başvuran hastaların yıllara göre (2020-2021-2022) acil servise başvuru nedenleri incelendiğinde Covid-19 pandemisinin başladığı 2020 yılında pulmoner nedenlerle acil servis başvuruları fazla olup, 2022 yılına doğru bu başvurular azalmıştır. Kardiyovasküler nedenler ve enfeksiyon ilişkili nedenler her 3 yılda da en fazla başvuruyu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dialysis patients are particularly at high risk for complications such as infection, hypotension and electrolyte imbalances. These complications may lead to hospitalisations and emergency department visits. There is a need to understand the factors contributing to this situation of dialysis patients presenting to the emergency department, the difficulties faced by these patients and the strategies that can be used to solve these problems. The aim of this study was to retrospectively examine the clinical and laboratory data of chronic dialysis patients admitted to the emergency department to investigate the reasons for admission and to determine the factors affecting survival. Materyal and Method: Chronic dialysis patients admitted to Ege University Faculty of Medicine Adult Emergency Department between January 2020 and December 2022 were included in the study and their data were evaluated retrospectively. Results: Our study included 640 patients. The mean age of the patients was 65.2±15.2 years. 346 (54%) of the patients were male and 294 (46%) were female. It was determined that the most common emergency department visits in patients undergoing dialysis on Monday-Wednesday-Friday were on Monday, and the most common emergency department visits in patients undergoing dialysis on Tuesday-Thursday-Saturday were on Tuesday. When the reasons for presentation to the emergency department were analysed, cardiovascular cause (hypervolemia-dyspnea related and angina related) were in the first order with 24.9%. Infection-related causes accounted for 18%, vascular problems 12.4%, gastrointestinal system problems 11.4%, pulmonary problems (pneumonia and Covid-19) 11%, neurological problems 6.4%, electrolyte problems 2.5% and other causes 13%. Regarding the vascular access to dialysis, 36.9% of the patients were dialysed via arteriovenous fistula, 44.1% via permanent catheter and 15.6% via temporary catheter. When the reasons of the patients admitted to the emergency department according to years (2020-2021-2022) were examined, emergency department admissions due to pulmonary reasons were high in 2020, when the Covid-19 pandemic started, and these admissions decreased towards 2022. Cardiovascular causes and infection-related causes constitute the highest number of admissions in all 3 years.