Using functional diversity components to describe phytoplankton community assembly processes in Turkish shallow lakes
Farklı fonksiyonel çeşitlilik ölçümleri kullanılarak Türkiyenin sığ gölleri için fitoplankton komünitelerinin oluşmasında etkili olan faktörlerin araştırılması
- Tez No: 730216
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Biyoçeşitlik kaybının son zamanlarda insan etkisiyle artmasıyla birlikte, biyoçeşitlilik ve ekosistem fonksiyonları arasındaki ilişkinin anlaşılması ekosistemlerin korunması açısından önem arz eder hale gelmiştir. Klasik olarak, biyoçeşitlilik ve ekosistem fonksiyonları çalışmaları biyoçeşitliliğin ölçümü olarak tür çeşitliliğini kullanmıştır fakat fonksiyonel çeşitliliğin ekosistem düzeyindeki süreçleri anlamada daha kullanışlı olduğu farklı çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, Türkiyedeki 44 gölün fitoplankton komünitelerinin oluşumunda dağılım, çevresel filtreleme ve sınırlayıcı benzerlik etkisi araştırılmıştır. Dağılım lokal ve bölgesel çeşitlilik modellerini entegre ederken çevresel filtreleme ve sınırlayıcı benzerlik lokal komünite yapısını etkilemektedir. Tür karakterlerinin lokal komüniteler seviyesinde çevresel filtreleme ektisiyle birbirine yaklaşması beklenirken sınırlayıcı benzerlik etkisiyle birbirinden uzaklaşması beklenmektedir. Bu çalışmada ilk olarak dağılımın fitoplankton komünitelerinin oluşmasında sınırlayıcı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Ayrıca tek hücrelilik ve silika gereksinimi gibi bazı fonksiyonel karakterlerin yalnızca çevresel filtrelemeden etkilenirken toksin üretimi ve miksotrofi gibi karakterlerin sınırlayıcı benzerlikten etkilendiği bulunmuştur. Eşeyli üreme gibi karakterlerin ise her iki süreçten de eş zamanlı olarak etkilenebileceği belirlenmiş ve farklı komünite oluşum süreçlerinin etkisinin toplam nitrojen ve tuzluluk gibi çevresel gradyanlar üzerinde farklı etkileri olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent increase in biodiversity loss due to various anthropogenic effects makes it crucial to understand the relationship between biodiversity and ecosystem functioning for the conservation and preservation of ecosystems. Clasically, biodiversity and ecosystem functioning studies use species diversity as a measure of biodiversity, but functional diversity has been shown in some cases to better explain and predict ecosystem-level processes. In this study, we investigated the role of dispersal, environmental filtering and limiting similarity in the assembly of phytoplankton communities from 44 Turkish lakes. Dispersal drives both local and regional diversity patterns, while environmental filtering and limiting similarity affect local community structure. At the local level, species traits are expected to converge as a result of environmental filtering or diverge due to limiting similarity. The study firstly found that dispersal limitation was not of importance for the phytoplankton community assembly in study lakes. Some functional traits were affected only by environmental filtering (i.e. unicellularity, silica demand) or limiting similarity (i.e. toxin production, mixotrophy) or both processes acted simultaneously on other traits (i.e. sexual reproduction). Also, the effects of different assembly processes varied along different environmental gradients such as total nitrogen or salinity.