Koroner yavaş akım hastalarında serum tiyol/disülfitdüzeyleri
Serum thiole/disulfite levels in coronary slow flow patients
  1. Tez No: 730245
  2. Yazar: MURAT GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yavaş koroner akım varlığında tiyol disülfid homeostazının rolünü araştırmaktı. Gereç ve yöntemler: Kesitsel tipteki bu çalışmaya Mart 2014 ile Aralık 2015 tarihleri arasında hastanemize başvuran toplam 110 hasta dahil edildi. Yavaş koroner akımda 65, normal akım grubunda 45 hasta vardı. Sonuçlar: Tiyol disülfid homeostazı için yavaş koroner akış ve normal akış grupları arasında anlamlı farklılıklar bulduk ve çalışmamızın sonuçları, hsCRP ve tiyol disülfid oranının bağımsız olarak yavaş koroner akışla ilişkili olduğunu gösterdi. Sonuç: Çalışmamız, tiyol disülfid homeostazının, yavaş koroner akımın varlığı ile anlamlı ve bağımsız olarak ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study was to investigate the role of thiol disulfide homeostasis in the presence of slow coronary flow. Material and methods In this cross-sectional study, a total of 110 patients who admitted to our hospital between March 2014 and December 2015 were included in the study. There were 65 patients in the slow coronary flow, and 45 patients in the normal flow groups. Results We found significant differences between slow coronary flow and the normal flow groups for thiol disulfide homeostasis, and the results of our study indicated that hsCRP, and thiol disulfide ratio were independently associated with slow coronary flow. Conclusion Our study showed that thiol disulfide homeostasis was significantly and independently related to the presence of slow coronary flow.