Farklı meteorolojik kuraklık analizi yöntemlerinin karşılaştırılması: Ceyhan havzası örneği
Comparison of different meteorological drought analysis methods: The case of Ceyhan basin
  1. Tez No: 730273
  2. Yazar: SHAFIQULLAH RAHMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YURTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, farklı yöntemlerle Ceyhan havzasının farklı zaman ölçeklerinde kuraklık analizlerinin yapılması; yöntemlerin sonuçlarının kıyaslanması, kuraklığa eğilimli alanların ortaya konulması ve bu alanların kuraklık kategorilerine göre gözlenen kuraklık frekanslarının haritalanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ceyhan havzasında yer alan 8 meteorolojik gözlem istasyonu için Meteorological Drought Monitor (MDM) ve SPI-SL-6.EXE programları kullanılarak Normalin Yüzdesi İndeksi (NYİ), Ondalıklar Kuraklık İndeksi (OKİ) ve Standardize Yağış İndeksi (SYİ) için kuraklık analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçları grafıklendirilmiş, kurak ve nemli dönemler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Yöntemlerin yıllık sonuçları karşılaştırıldığında büyük oranda benzer sonuçlar olduğu görülmüştür. NYİ ve OKİ yötemlerinin mevsimler için sonuçlar karşılaştırıldığında benzer sonuç vermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to conduct drought analyses at diffeent times cales of the Ceyhan basin with different methods, to compare the results of the methods, and to reveal drought-prone areas and to map the drought frequencies observed according to the drought categories of these areas. For this purpose, drought analysis was performed for the Percent of Normal Index (PNI), the Deciles Index (DI) and the Standardized Precipitation Index (SPI) using MDM (Meteorological Drought Monitor) and SPI-SL-6.EXE softwares for 8 meteorological stations located in the Ceyhan basin. The results of the analysis were graphed, dry and wet periods were detected, the results were compared among the methods. When the annual results of the methods were compared, it was seen that the results were largely similar. When the results of the NYI and DI methods were compared for the seasons, it was seen that they did not give similar results.