Büyükşehirlerde sosyal medya bağımlılığının davranışsal inhibisyon/aktivasyon sistemi ile olan ilişkisinin incelenmesi
Exemination of the relationship of social media addiction with behavioral inhibition/activation system in metropolitan cities
- Tez No: 730332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma büyükşehir örnekleminde sosyal medya bağımlılığı ile davranışsal inhibisyon ve davranışsal aktivasyon sistemi (DİS/DAS) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda katılımcıların; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, aktif öğrencilik düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi, sigara ve alkol kullanımı, psikiyatrik tedavi öyküsü gibi sosyodemografik özellikleri ile bireylerin DİS/DAS puanı ve sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek hedeflenmiştir. Örneklemi büyükşehirlerde yaşayan 15 yaş ve üzerindeki 10330 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) için tasarlanan özel bir dijital platform aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların olduğu, araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı ölçeği ve DİS/DAS aktivasyonlarını ölçmek için DİS/DAS Ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship of social media addiction with behavioral inhibition system and behavioral activation system (BIS/BAS) in samples of metropolitan cities. Moreover, in this study, it is aimed to examine whether sociodemographic characteristics such as gender, age, education level, active student level, marital status, income level, smoking and alcohol use, psychiatric treatment history, BIS/BAS scores and social media addiction levels of individuals differs from one participant to the other.The sample consists of 10330 participants whom aged 15 and over, living in metropolitans.Data were collected through a special digital platform designed for the Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19).In terms of data collection, Sociodemographic Information Form prepared by the researcher, which includes questions about demographic information, Bergen Social Media Addiction scale, which measures the level of social media addiction, and BIS/BAS Scales to measure BIS/BAS activations were used.The findings were analyzed with the SPSS statistical program.The results of the analysis revealed that,in metropolitans, there is a significant positive correlation between social media addiction and sub-dimensions of social behavioral inhibitions as; (r = 0.179, p