Acil serviste gastrointestinal sistem kanaması tanısı alan hastalarda serum zonulin düzeyinin araştırılması
Investigation of serum zonulin level in patients diagnosed with gastrointestinal system bleeding inthe emergency department
- Tez No: 730360
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyada mortalite sebeplerinin önde gelen nedenlerinden biri gastrointestinal sistem kanamalarıdır. Hastaların önemsememesi veya klinik olarak hafif seyreden hastaların hastaneye başvurmaması sebebiyle insidansı kesin olarak bilinmemekle birlikte 100.000 kişide 50-150 gibi yüksek değerde olduğu düşünülmektedir. Gastrointestinal sistem kanaması olan hastaların kliniği ciddi ve mortal sonuçlanabilmektedir. Bu akut patoloji sebebiyle acil servis başvurularında hastalara hızlı tanı koyulup tedaviye başlanmalıdır. Başvuru kliniği halsizlikten ölüme kadar geniş bir yelpazede olması sebebiyle ön tanılara birçok hastalık girmektedir. Klinik tanıdan şüphelenmek ve mortal seyredebilecek bir tablonun tanısını erken koyup tedaviye başlamak son derece önemlidir. Rutin olarak kullanılan laboratuvar testlerinde, gastrointestinal sistem kanamasını gösteren bir parametre bulunmamaktadır. Bu sebeple literatürde bağırsak geçirgenliği ile ilişkilendirilen zonulin biyomarkerının gastrointestinal sistem kanamalarında tanısal değerliliğini araştırmak istedik. Çalışmamız 3. Basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak yapıldı. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 hasta ve 40 kişilik kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
One of the leading causes of mortality in the world is gastrointestinal bleeding. Although the incidence is not known precisely because the patients do not give enough importance or the patients with mild clinical presentation do not apply to the hospital, it is thought to be as high as 50-150 per 100,000 people.Gastrointestinal system bleeding can result in serious and mortal clinical outcomes.Because of this acute pathology, patients should be diagnosed quickly and treatment should be started in emergency service admissions.Many diseases are included in the preliminary diagnoses because the clinic presentation in the admission is in a wide range from fatigue to death.It is extremely important to suspect the clinical presentation and to diagnose a potentially mortal condition early and start treatment. In routine laboratory tests, there is no parameter indicating gastrointestinal bleeding.For this reason, we wanted to investigate the diagnostic value of the zonulin biomarker, which is associated with intestinal permeability in the literature, in gastrointestinal bleeding.