Inventory of masswasting and sediment transport features on the Ligurian margin
Ligurya marjinindeki kitle hareketlerinin envanteri ve sediment taşınma özelliklerı
  1. Tez No: 730362
  2. Yazar: RASHİD AHMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD KADİR ERİŞ, PROF. DR. VOLKHARD SPİEß
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ligurya Marjini (KB-Akdeniz) sismik ve tektonik olarak aktif bir alandır, marjinin derin yamaçlarında çok sayıda kitle hareketi ve denizaltı heyelanları olduğu bilinmektedir. M73/1, LIMA-LAMO (Ligurya Marjı Heyelan Ölçümleri ve Gözlemevi) 2007 keşif gezisinden elde edilen çok kanallı sismik yansıma verileri ile Ligurya Marjininin derin alanının yeraltı yapısı hakkında daha iyi bir fikir edinme için bu çalışma yapılmıştır. Araştırma alanı Var Kanyonu'nun batısındaki derin eğimli bölgeyi (1500-2000 m su derinliği) ve yaklaşık 2500 m su derinliğine kadar inen Var Kanyon bölgesini kapsamaktadır.17 sismik yansıma verisinin sismik-stratigrafik analizi ve fasiyes tanımı, derin alanlardaki çökeller ile çökmüş kütlelerin geldiği orijinal çökeller arasındaki bağlantıyı anlamamızı sağladı. 2007 de yapılmış bu keşif gezisinden toplanmış derin deniz sismik verileri üzerinde daha önce herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Kısacası, işlenmiş bu sismik yansıma profilleri gelecekteki bilimsel çalışmalar için kullanılabilir. Deniz seviyesi değişimleri bölgenin stratigrafisini derinden etkilediği iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, şu anda, bu çalışma, deniz seviyesi değişimlerini baz alarak ilgili sismik birimlere jeolojik bir yaş tayin edememektedir. Dar kıta sahanlığı ve aşırı dik eğimler, deniz seviyesi değişiminin etkisini en aza indirmiştir. Bölgedeki deniz seviyesi değişimleri olayını daha iyi değerlendirmek için kapsamlı ve yoğun bir çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Ligurian margin (NW-Mediterranean Sea) is a seismically and tectonically active margin, and lots of mass wasting processes and submarine landslides are known on the deeper slope. Based on multichannel seismic reflection data from the expedition of M73/1, LIMA-LAMO (Ligurian Margin Landslide Measurements & Observatory) 2007, this study attempts to have a better idea of the underground structure of the deepwater area of the Ligurian Margin, including the deeper slope (1500-2000 m water depth) west of the Var Canyon with several scars, landslide, and the Var Canyon zone with its channels, terraces, and flanks in down to roughly 2500 m water depth. The seismic-stratigraphic analysis and facies description of the processed 17 seismic lines allowed us to understand the connection between the deposits and deeper areas and the original deposits where the failure masses were coming from. There has been no study before this thesis about the collected deepwater survey data from the M73/1 2007 expedition. In brief, these seismic profiles can be used for future scientific works, and there is no need to repeat processing. It is well known that sea-level fluctuations have deeply influenced the stratigraphy of the region. However, at present, this study is not able to assign a geologic age to the deposition of sequences in relation to sea-level changes. The narrow continental shelf and steep gradients have minimized the effect of sea-level change. A more precise, extensive, and dense survey is needed to evaluate the event in the region.