Türkiye'de kadın girişimciliği, süreçleri ve istihdama etkisi (Elâzığ ili örneği)
Women entrepreneurship in turkey, process and impact on employment (Example of Elâzığ province)
  1. Tez No: 730417
  2. Yazar: TÜLİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ekonomideki dinamiklerin kilit döngüsü yeni fikirleri, iş alanlarını pazara sunan gerekli bilgi, beceri ve inisiyatife sahip girişimcilerdir. Aslında milli gelire katkısı bakımından da vergisini ödeyen, işçi çalıştırarak veya kendi namına çalışan her girişimci kadın veya erkek bulunduğu coğrafyanın, şehrin veya ülkenin sanki bir çarpan etkisiyle yarattığı katma değeridir. Kaldı ki, Türkiye'de kadın girişimcilerin yaşadığı sorunların tespiti ve bu sorunların çözümüne ışık tutan bölgesel alan çalışmaları bu alandaki hedef ve projelerin başarısında etkili olmaktadır. Türkiye'de aynı zamanda yakın dönem kadın istihdamı ve kadın işsizliğine ait rakamlar incelendiğinde uluslararası standartların altında kaldığı, Avrupa Birliği ülke sıralamalarında ise ortalamada olduğu gözükmektedir. Bu durumun zemininde yatan toplumsal cinsiyet ve kaynaklara erişim konusundaki engeller, uygulanan teşvik ve projelerin daha ulaşılabilir ve bilinçli adımlarla uygulanması gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca kadının ata-erkil rolü ve mesleklerin cinsiyetleşmesi kadın istihdamına çekimser davranılması da dikkat çekilecek bir konudur. Bu çalışmanın amacı girişimci olarak ekonomik hayata katılan kadınların yarattığı sosyal ve iktisadi sermayenin, bulundukları coğrafyanın ekonomisine istihdam ve işsizlik açısından etkisini karşılıklı görüşmeye dayalı sorularla da destekleyerek yorumlamaktır. Bu bilgiler ışığında bu çalışma ile kadın girişimciliğine kavramsal bilgilerden ziyade, pratikte bölgesel bazda ne derece etkin olduğunu ölçmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The key cycle of dynamics in the economy is entrepreneurs with the necessary knowledge, skills and initiative to bring new ideas, business areas to market. In fact, every entrepreneur, woman or man, who pays taxes in terms of their contribution to national income, employs workers or works on their own behalf, is the added value created by the effect of a multiplier of the geography, city or country they live in. Moreover, the determination of the problems experienced by women entrepreneurs in Turkey and regional field studies that shed light on the solution of these problems are effective in the success of the targets and projects in this field. At the same time, when the figures of recent women's employment and women's unemployment in Turkey are examined, it is seen that they are below international standards and are on average in the European Union country rankings. Gender underlying this situation and the barriers to accessing resources emphasize that the incentives and projects implemented should be implemented with more accessible and conscious steps. In addition, the patriarchal role of women and the gendering of professions and the abstention of women's employment are also issues to be noted. The aim of this study is to interpret the effect of the social and economic capital created by women who participate in economic life as entrepreneurs, on the economy of their geography in terms of employment and unemployment, by supporting them with questions based on mutual interviews. In the light of this information, this study has tried to measure how effective women's entrepreneurship is in practice on a regional basis, rather than conceptual information.