KOSGEB'in kadın girişimciliği desteklerinin kalkınmaya etkisi
Effect of KOSGEB's women's entrepreneurshi̇p supports on development
  1. Tez No: 929003
  2. Yazar: YETER YARGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KANBAK, DOÇ. DR. ŞİRİN PINARCIOĞLU OCAKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'deki kalkınma süreçlerine bakıldığında, genel bağlamda bölgesel eşitsizliklerin söz konusu olduğu görülmektedir. Türkiye'nin bazı bölgeleri sosyal, kültürel ve ekonomik nedenlerden dolayı gelişim gösterirken, geriye kalan diğer bölgeleri aynı şekilde gelişim gösterememektedir. Batı ile doğu arasındaki bölgesel farklılıklar, ulusal kalkınmaya doğru yol alırken yerel kalkınma için önem arz etmekte ve önemli bir parametre şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bölgeler arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak için bölgede yaşayan insanını ve bölgede bulunan kaynağını ön plana çıkarmak önem arz etmektedir. Bu noktada, bölgesel kalkınma sürecinde girişimciliğin geliştirilmesi, bundan kaynaklı bölgede bulunan potansiyellerin kalkınma sürecine entegre edilmesi önem ihtiva etmektedir. Bahse konu olan potansiyellerin içinde kadın girişimciliği de yer almaktadır. Kadınların iş hayatında yer almaları bir ülke veya bölgede kalkınmanın yapılması için önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu çalışma, KOSGEB desteklerinin kadın girişimciliğinin yerel ekonomik kalkınmadaki rolüne etkisini ve yaşanılan sorunları tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışma Batman ilinde faaliyet gösteren Batman KOSGEB'e kayıtlı on (10) kadın girişimci ile gerçekleştirilmiştir. Kadınların farklı sektörlerde çalışmalarına özen gösterilmiştir. Mülakat yöntemi kullanılmıştır. Var olan cinsiyet ayrımcılığını en aza indirgeyerek, kadınların iş yaşamına etkili bir biçimde katılımını ve verimliliğini yükselten KOSGEB hibe programlarının ekonomik yönden kalkınmaya olan etkisine değinilmiştir. Batman İli özelinde hazırlanan bu çalışmada, girişimcilik noktasında kadının sağlamış olduğu katma değerinin, ilde yok olmaya yüz tutmuş değerleri korumak amacıyla yatırım gerçekleştirilen bazı sektörlerde bulunarak istihdam sağlamak, ekonomik anlamda ilerlemeyi ve gelişimi sağlamak olduğu nitelendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
When the development processes in Turkey are examined, it is seen that there are regional inequalities in general. While some regions of Turkey develop due to social, cultural and economic reasons, the remaining regions cannot develop in the same way. Regional differences between the West and the East are important for local development while moving towards national development and emerge as an important parameter. In order to eliminate inequality between regions, it is important to highlight the people living in the region and the resources in the region. At this point, it is important to develop entrepreneurship in the regional development process and to integrate the potentials in the region into the development process. Women's entrepreneurship is also included in the potentials in question. The participation of women in business life is an important factor for development in a country or region. This study aims to discuss the effects of KOSGEB supports on the role of women's entrepreneurship in local economic development and the problems experienced. The study was carried out with ten (10) women entrepreneurs registered with Batman KOSGEB operating in Batman province. Attention was paid to women working in different sectors, the interview method was used and the impact of KOSGEB grant programs, which minimize the existing gender discrimination and increase the effective participation and productivity of women in business life, on economic development was mentioned. In this study prepared specifically for Batman Province, it is described that the added value provided by women in terms of entrepreneurship is to provide employment, ensure economic progress and development by being in some sectors where investments are made in order to protect the values that are on the verge of extinction in the province