Ortaokul müzik derslerinin yapılandırmacı öğrenme ortamları bakımından incelenmesi
Examination of secondary school music courses in terms ofconstructional learning environments
- Tez No: 730421
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı ortaokul müzik derslerinin yapılandırmacı öğrenme ortamları bakımından incelenmesidir. Yöntem: Araştırma nicel verilere bağlı betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda öğrenim gören 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise, araştırma kapsamında ulaşılabilen ve geri dönüş sağlanan 20 ortaokulda 6., 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören 3843 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, orijinali Taylor, Fraser ve Fisher (1997) tarafından geliştirilen (Constructivist Learning Environment Survey-CLES), Küçüközer vd. (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 5'li likert tipteki“Yapılandırmacı Öğrenme Ortamları Ölçeği (YÖOÖ)”kullanılmıştır. Taylor, Fraser ve Fisher (1997) tarafından geliştirilen CLES orijinalinde toplam 30 maddeden ve her biri 6 alt maddeden oluşan 5 ana faktörden oluşmaktadır. Bu faktörler;“Dünyayı Öğrenme”,“Bilimi Öğrenme”,“Düşünceleri İfade Etmeyi Öğrenme”,“Öğrenmeyi Öğrenme”ve“İletişim Kurmayı Öğrenme”şeklindedir. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Bulgular: Ortaokul müzik dersine yönelik yapılandırmacılığa uygunluk genel ortalama düzeyinin orta düzeyde olduğu, öğrencilerin maddelerden aldığı toplam puanların ortalamasına bakıldığında ise elde edilen puanın yine orta düzeyde olduğu ve dersin tam anlamıyla yapılandırmacı bir öğrenme ortamı sunmadığını söylemek mümkündür. Sonuçlar: Ortaokul müzik dersinin yapılandırmacı öğrenme ortamları açısından değerlendirilmesi sonucunda, dersin büyük oranda dünyayı, bilimi, düşünceleri ifade etmeyi ve iletişim kurmayı teşvik ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Müzik dersine ilişkin bu anlamlı sonuca rağmen; azımsanamayacak sayıda öğrencinin ise ortaokul müzik dersinin dünyayı, bilimi, düşünceleri ifade etmeyi ve iletişim kurmayı öğretemediği görüşünde oldukları görülmüştür. Öğrencilerin büyük bir kısmının ise, ortaokul müzik dersini, öğrenmeyi teşvik edici bulmadığı gibi bir sonuç dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the research is to examine secondary school music courses in terms of constructivist learning environments. Method: The research was conducted in accordance with the survey model from descriptive research methods based on quantitative data. The study universe of the research consists of 6th,7th, and 8th grade students studying in secondary schools affiliated to the Ankara Etimesgut District Directorate of National Education. The sample consists of 3843 students studying in the 6th,7th, and 8th grades in 20 secondary schools that can be reached and returned within the scope the research. As a data collection tool, (Constructivist Learning Environment Survey - CLES), which was originally developed by Taylor, Fraser and Fisher (1997), Küçüközer et al (2012)“Constructivist Learning Environments Scale (CLES)”,which is 5-type likert adapted to Turkish, was used. The CLES original developed by Taylor, Fraser and Fisher (1997) consists of a total of 30 items and 5 main factors, each of which consists of 6 sub-items. These factors are;“Learning the World”,“Learning Science”,“Learning to Express Thoughts”,“Learning to Learn”and“Learning to communicate”. In the analysis of the data, the Kolmogorov-Smirnov normality test, the Mann-Whitney U test was performed. Results: it is possible to say that the overall average level of conformity to constructivism for secondary school music course is moderate, when the average of the total scores taken by the students from the items is considered the obtained score is still moderate and the course does not provide a fully constructivist learning environment. Conclusion: As a result of the evaluation of secondary school music lesson in terms of constructivist learning environments, it was concluded that the course largely encouraged the world, science, ideas expressing thoughts and communication. Despite this meaningful result regarding the music lesson, it has been observed that an impossibly large number of students have found that secondary school music classes cannot teach the world, science, expressing thoughts and communication. A result that draws attention is that most of the students do not find the secondary school music course encouraging learning.