Finlandiya, Fransa, İngiltere ve Türkiye'de okul öncesi ve zorunlu eğitimde (İlkokul, ortaokul ve lise kademeleri) uygulanan müzik derslerinin temel boyutlarıyla incelenmesi
Investigation of basic extents of music courses applied in pre-school and compulsory education (Primary school, secondary school, high school and high school stages) in Finland, France, England and Turkey
- Tez No: 461546
- Danışmanlar: PROF. DR. EFLATUN NEİMETZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, Finlandiya, Fransa ve İngiltere'de okul öncesi ve zorunlu eğitimde uygulanmakta olan müzik dersleri genel boyutları ile incelenmiş ve Türkiye'deki, ilgili kademelerdeki, müzik dersleri ile karşılaştırılmıştır. Adı geçen ülkelerin eğitim sistemleri, okul sistemleri, okul öncesi ve zorunlu eğitim kademeleri, yaş grupları, okutulan dersler, müzik dersleri, ilgili kademelerdeki müzik dersi öğretim programları da ayrıca incelenmiş, amaç ve etkinlik yönünden detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Özel yetenekliler müzik eğitimi alanında ilgili ülkelerdeki eğitim politikaları ve uygulamalarına da yer verilmiştir. Araştırmada, ülkelere göre eğitimden sorumlu otoriteler, ülkelere göre eğitim sisteminin genel amaçları, ülkelerin eğitim politikası, okul sistemi kademeleri ve yaş aralıkları, ülkelere göre zorunlu eğitim kademeleri, adı geçen ülkelerde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde okutulan dersler yönünden incelenmiş ve veriler tablolaştırılmıştır. Araştırmada, karşılaştırmalı bir program analizi çalışması sonunda Finlandiya, Fransa, İngiltere ve Türkiye'deki müzik dersi öğretim programlarının benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuş ve bu bilgiler tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma, karşılaştırmalı bir eğitim araştırması olup bir yönüyle de betimsel bir çalışmadır. Araştırma ile ilgili verilere ulaşmak için ilgili tez, makale ve kitaplar incelenmiş, ülkelerin resmi internet sitelerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yorumlar yapılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines musical education from overall aspects which applies in pre-school and compulsory education in Finland, France and England and compares with the musical education at relevant stages in Turkey. The education system in mentioned countries, pre-school and compulsory education stages, age groups, the curriculum, musical education and the musical education teaching programmes also examined by considering their aims and activities in details. This research also looks into musical education policies and teaching techniques used with people of special talents. The authorities that responsible of education policies, the main and general aims of education systems, the educational policies, the stages of education systems and age groups, the compulsory stages of education, the curriculum at pre-school, primary school and middle school stages in mentioned countries examined and the findings presented with suitable tables. In this research, the findings of differences and similarities in musical education in Turkey with Finland, France and England which are found by using a comparison programme analyze technique interpreted with suitable tables. This research is also a work of a descriptive research as well as being a comparison research. To reach these findings, the relevant essays, articles, books and the formal websites of countries are used and examined. The suggestions and commentaries developed by looking into all findings of this research.