Müzik ile ilişkilendirilmiş beden eğitimi ve spor derslerinin öğrencilerin tutumlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effects of physical and sports lessons associated with music on students attitudes
- Tez No: 828033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOLGA ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma ile, müzik dersi ile beden eğitimi ve spor dersinin disiplinlerarası yaklaşımla ilişkilendirildiği öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin derslere yönelik tutumlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma, deneme modellerinden ön test-son test kontrol gruplu modeli ile tasarlanmıştır. Deney ve kontrol gruplarını oluşturan çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Alanya ilçe MEB müdürlüğüne bağlı Toslak Sabir Erkin Ortaokulu ile Emişbeleni Ortaokulu'nda öğrenime devam eden toplam 60 (deney n=30 kontrol n=30) 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu sınırlandırılırken kolayca erişilebilecek ve eğitim-öğretimde devamlılığın yüksek olduğu iki kurumun tercih edilmesi maksadıyla amaçlı örneklem metotlarından olan uygun (convenience) örneklem tekniğinden yararlanılmıştır. Deney ve kontrol gruplanın belirlenmesinde yansız atama yöntemi göre tercih edilen okullarda 5. sınıf A ve B şubeleri arasında kura çekimine gidilmiş kura çekimi sonucu okulların A şubeleri deney B şubeleri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada başında öğrencilerin demografik özelliklerini ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, müzik dersine yönelik tutumlarını ölçmek için ilköğretim müzik dersi tutum ölçeği, beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarını ölçmek için ise ilköğretim beden eğitimi ve spor dersi tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın uygulaması 12 haftalık süreçte gerçekleşmiştir. Bu süreçte kontrol grubu beden eğitimi ve spor dersini MEB'in onayladığı yıllık plana göre işlemiş deney grubu ise beden eğitimi ve spor dersini müzik dersi ile beden eğitimi ve spor dersinin disiplinlerarası yaklaşımla birlikte işlendiği öğrenme etkinlikleri ile işlemiştir. Sürecin sonunda son testler tekrar edilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini test etmek amacıyla Kolmogrov Smirnov testi uygulanmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilerek karışık desen Anova testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the impact of the teaching technique which integrates Music lessons and Physical Education and Sports lessons with an interdisciplinary approach on students' attitudes towards the lessons. This experimental study implemented a pre-test-post-test control group design. The study group which comprised experiment (n=30) and control (30) groups was 60 fifth grade students studying at Toslak Sabir Erkin Middle School and Emişbeleni Middle School which are affiliated to Alanya Provincial Directorate of National Education in the 2021-2022 Academic Year. Convenience sampling method was adopted in the current study since the study group was chosen based on their availability and high rates of attendance of them. The experiment and control groups were selected randomly, according to the draw which was held between the A and B sections of the fifth graders and Section A of the schools became the experiment group whereas Section Bs were decided to be the control group. Various data collection tools implemented in the current study. Firstly, a demographic form was designed by the researcher to collect demographic information of the students. Then, Attitudes Towards the Music Lesson Questionnaire was used to measure the student attitudes to the Music lesson while the Attitudes Towards the Physical Education and Sports Lesson Questionnaire was applied to measure the student attitudes to the Physical Education and Sports lesson. This longitudinal study was implemented in twelve weeks. During the implementation process, Physical Education and Sports lesson was conducted according to the Annual Curriculum published by MoNE in the control groups whereas teaching technique which implemented an interdisciplinary approach was applied in the experiment groups in addition to the Annual Curriculum published by MoNE. At the end of the implementation process, the post-tests were given to the participants. Kolmogrov Smirnov test was applied in order to test whether the data obtained showed normal distribution, and mixed pattern Anova tests were applied after it was determined that the data showed normal distribution.