İsrailin Filistin devletinde yerleşimcilik politikasının uluslararası hukuk ve devletin unsurları bakımından sonuçları
Consequences of Israel's settlement policy in Palestine in terms of international law and state elements
- Tez No: 730439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAŞAR SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Devlet tarihten beridir uluslararası düzeyde tartışılan bir konu olagelmiştir. Ancak devletin ne zaman varlığını kazandığının, varlığının veya sona ermesinin üzerine bir kriter ortaya konulamamıştır. Günümüzde henüz böyle bir kriteri ortaya koyacak veya bu kararı verecek uluslararası bir mercii mevcut değildir. Dolayısıyla devletin varlığını ne zaman kazandığı, varlığı ve sona ermesi ile ilgili olarak ortak bir görüşe varılamamıştır. Tüm bu sonuçlara rağmen uluslararası bağlamda günümüzün geldiği nokta itibari ile devletin kurulması ve varlığını koruması durumuyla ilgili birtakım doktrin bilgileri ile önemli kriterler oluşmuştur. Georg Jellinek ve Thomas Hobbes gibi birçok ünlü düşünürün de hemfikir olarak ortaya koydukları devlet teorileri bir doktrin bilgisi ve kriter olarak kabul edilmektedir. Bu kriterler ; 'Egemenlik' yani devletin bir yönetiminin olması ve bu yönetimin kendi halkına bağımsız olarak direkt etki edecek kararlar alabilmesi, 'Belirli Bir İnsan Topluluğu' egemenliğin kararlarının üzerinde bir etki oluşturabileceği belirli bir insan topluluğu, 'Belirli Bir Toprak Parçası' belirli bir insan topluluğunun üzerinde yaşadığı bir kara parçası olmasını ifade eden üç unsurdur. Devletin insan haklarını savunan en temel mekanizma olması sebebiyle, devlet olmanın doktrindeki 'Egemenlik' 'Belirli Bir İnsan Topluluğu' 'Belirli Bir Toprak Parçası' unsurlarından 'Belirli Bir Toprak Parçası' nın yitirilmesi veya olmaması durumunda da vatandaşların haklarının savunulması ve bu hakları savunacak 'Egemenlik' unsurunun gerekliliğinden dolayı devlet olma özelliği devam etmelidir. Her ne kadar doktrinde bu üç unsurun birlikte gerekliliği savunulmuş ise de toprak unsurunun işgal edilmesi veya kalmaması yolları ile ortadan kalkması durumunda devletin varlığının sona erdiğine ilişkin bir doktrin bulunmamaktadır. Dolayısıyla Filistin devletinin unsurlarından 'Belirli Bir Toprak Parçasının' günümüzde işgal edilmiş olması, kalmaması veya belirli olmaması durumunda dahi insanlarının ve egemenliğinin bulunması haklarının savunulması gerektiğini konu alan bir çalışma ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The state has been an internationally debated issue since history. However, no criteria could be put forward on when the state gained its existence, existence or termination. Today, there is no international body to set such a criterion or make this decision. Therefore, a common view could not be reached regarding when the state gained its existence, its existence and its end. Despite all these results, some doctrinal knowledge and important criteria have been formed regarding the establishment and preservation of the state in the international context as of today. The theories of the state, which many famous thinkers like Georg Jellinek and Thomas Hobbes put forward in agreement, are accepted as a doctrine knowledge and criterion. These criteria are; 'Sovereignty' means the existence of a government of the state and the ability of this administration to take decisions that will directly affect its own people, 'A Certain Human Community' can have an effect on the decisions of sovereignty, 'A Part of a Specific Land' are three elements that express being a land. Since the state is the main mechanism defending human rights, it will defend the rights of citizens and defend these rights in the event of loss or absence of 'Sovereignty' '' A Certain Human Community '' '' A Part of a Part of Land '' in the doctrine of being a state. 'feature of being a state should continue due to the necessity of the element. Although the necessity of these three elements together is defended in the doctrine, there is no doctrine stating that if the land element disappears by means of occupation or not remaining, the existence of the state ends. Therefore, a study on the need to defend the rights of its people and their sovereignty, even if a“certain piece of land”, one of the elements of the Palestinian state, has been occupied today, does not remain or is not certain.