Sağlıklı anneden C/S ile doğan term ve preterm bebeklerde kanda p-cresol ve indoxyl sülfat düzeylerinin karşılaştırılması ve mikrobiyota ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of blood p-cresol and indoxyl sulfate levels in term and preterm babies born with C/S from healthy mother and evaluation of their relationship with microbiota
- Tez No: 730463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bağırsak mikrobiyotasının insan sağlığı için önemine yönelik gözlem ve çalışmalar giderek artmaktadır. Çeşitli faktörler bağırsak mikrobiyotasının dengesini bozarak disbiyoza neden olabilir. Disbiyoz yenidoğanlarda kısa ve uzun vadede nekrotizan enterokolit, geç neonatal sepsis, bronkopulmoner displazi, otoimmün ve allerjik hastalıklar gibi pek çok olumsuz sonuca yol açmaktadır. Preterm bebeklerde ise matür bebeklere kıyasla mikrobiyota olgunlaşmamıştır ve pretermler çeşitli postnatal faktörler nedeniyle disbiyoz açısından daha risklidirler. Son zamanlarda bağırsak mikrobiyotasını değerlendirmek için mikrobiyota metabolitleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada; yenidoğan bebeklerde mikrobiyota metabolitleri olan p-cresol sülfat ve indoxyl sülfatın kan düzeyleri için bir normal değer aralığı oluşturulması, p-cresol sülfat ve indoxyl sülfat değerlerinde term ve preterm yenidoğanlar arasında fark olup olmadığının görülmesi, bu değerlerin term ve pretermler arasında bağırsak mikrobiyotasının karşılaştırılması ve mikrobiyota sağlığının değerlendirilmesi için kullanılıp kullanılamayacağı açısından bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Şubat 2020 – Eylül 2021 tarihleri arasında, gebelik öncesinde anne VKİ < 30 olan, gebelik sırasında annede antibiyotik kullanımı veya ek hastalık öyküsü olmayan annelerden C/S ile doğan ve doğum sonrası yenidoğan bebeklerden antenatal belirgin anomalisi olmayan, postnatal 7-10. gün kontrolüne kadar olan dönemde probiyotik veya antibiyotik kullanmayan, formula ile beslenmeyen doğum haftası 38 ve üzerinde olanlardan n=20 bebek term grup, 33-37 hafta arasında olanlardan n=11 bebek preterm grup olarak çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen annelerden doğum öncesi rutin bakılan hemoglobin, üre ve kreatinin değerleri olgu rapor formuna kaydedildi. Doğum esnasında korddan alınan kandan ve yenidoğan 7-10 günlük olduğunda alınan kan örneklerinden hemoglobin, üre ve kreatinin değerleri ölçüldü ve p-cresol sülfat ve indoxyl sülfat düzeyleri LC-MS/MS yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Grup 1'de olguların %65'i (n=13) kız, %35'i (n=7) erkek iken grup 2'de %72,7 (n=8) kız, %27,3'ü (n=3) erkekti. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,71). Grup 1'de olguların %90'ı (n=18) spinal anesteziyle, %5'i (n=1) epidural+spinal anesteziyle, %5'i (n=1) genel anesteziyle, grup 2'de ise %72,7'si (n=8) spinal, %18,2'si (n=2) epidural+spinal, %9,1'i (n=1) genel anesteziyle doğmuştu. Grup 1 ve 2 arasında anestezi şekli açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,46). Doğum ağırlığı grup 1'de ortalama 3322,50±438, minimum=2210 gr, maksimum 4150 gr, grup 2'de ortalama 2672,27±363,76, minimum=2090 gr, maksimum=3270 gramdı.
Özet (Çeviri)
Objective: Observations and studies on the importance of gut microbiota for human health are increasing. Various factors can cause dysbiosis by disrupting the balance of the intestinal microbiota. Dysbiosis causes many negative consequences in newborns in the short and long term, such as necrotizing enterocolitis, late neonatal sepsis, bronchopulmonary dysplasia, autoimmune and allergic diseases. Compared to mature babies, the microbiota is immature in preterm babies and preterm babies are at higher risk for dysbiosis due to various postnatal factors. Recently, microbiota metabolites have been used to evaluate the gut microbiota. In this study; establishing a normal value range for the blood levels of microbiota metabolites p-cresol sulfate and indoxyl sulfate in newborn babies, determining whether there is a difference in p-cresol sulfate and indoxyl sulfate values between term and preterm newborns, comparing these values between term and preterms, intestinal microbiota and microbiota. It is aimed to obtain information in terms of whether it can be used for the evaluation of health. Materials and Methods: Between February 2020 and September 2021, in Ege University Medical Faculty Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, from mothers with a BMI < 30 before pregnancy, without a history of antibiotic use or additional disease in the mother during pregnancy and those who were born with C/S and postnatal 7-10th newborn babies without antenatal significant anomaly. In the study, n=20 term infants who did not use probiotics or antibiotics and were not fed with formula during the period up to day control were included in the study as the term group, and n=11 infants between 33-37 week of gestation were included in the study. Hemoglobin, urea and creatinine values of the mothers included in the study, which were routinely checked before birth, were recorded in the case report form. Hemoglobin, urea and creatinine values were measured from the blood taken from the cord during delivery and blood samples taken when the newborn was 7-10 days old and p-cresol sulfate and indoxyl sulfate levels were studied by LC-MS/MS method. Results: While 65% (n=13) of the cases were female and 35% (n=7) were male in group 1, 72.7% (n=8) were female and 27.3% (n=3) were male in group 2. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender distribution (p=0.71). In group 1, 90% (n=18) of the cases were administered with spinal anesthesia, 5% (n=1) with epidural+spinal anesthesia, 5% (n=1) with general anesthesia, and in group 2, 72.7 % (n=8) were born with spinal, 18.2% (n=2) were born with epidural+spinal and 9.1% (n=1) with general anesthesia were born. There was no statistically significant difference between groups 1 and 2 in terms of anesthesia type (p=0.46). Average birth weight was 3322.50±438, minimum=2210 gr, maximum 4150 gr in group 1, and 2672.27±363.76, minimum=2090 gr, maximum=3270 gram in group 2.