Sıçanlarda kalori kısıtlamasının kronik öngörülemeyen hafif şiddetli stres modelinde etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of calorie restriction ON A chronic unpredictable mild severe stress model in rats
- Tez No: 730464
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BUĞDAYCI, DOÇ. DR. ÖZGÜR MEHMET YİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Physiology, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çağımızın modern sorunu haline gelen, stres maruziyeti sonucu oluşan çeşitli nörodejeneratif ve nöropsikiyatrik hastalıkların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu konuda ilgi duyulan yeni terapötik müdahelelerden birisi de kalori kısıtlamasıdır. Günümüzde kalori kısıtlaması ile birlikte artan beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) protein ekspresyonu güncel olması yönüyle dikkat çekmektedir. AMAÇ: Çalışmada kronik öngrörülemeyen hafif şiddetli stres (KÖHS) modelinde kalori kısıtlamasının davranış değişikliklerinin üzerine etkisinin yanısıra, histopatolojik olarak kronik stresin hipokampüste doku morfolojisi ile immünohistokimyasal olarak BDNF protein ekspresyonun araştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmada 7-9 haftalık erkek sıçanlar, her grupta 8 adet olmak üzere 48 adet sıçan kullanılmıştır. Kronik stres sürecini oluşturmak amacıyla KÖHS modeli uygulanmıştır. Ardından kalori kısıtlaması uygulanmıştır. Davranış değişikliklerini incelemek amacıyla açık alan testi ve yükseltilmiş artı labirent testi yapılmıştır. Hipokampüs dokularında histopatolojik olarak DG, CA1 ve CA3 bölgelerinde morfometrik ölçüm, immünohistokimyasal BDNF ekspresyonu değerlendirilmiştir. SONUÇ: Davranış bulgularına göre, stres sonrası uygulanan % 25' lik kronik kalori kısıtlaması hariç, %50'lik ve %25'lik kalori kısıtlamanın, KÖHS modelinde anksiyolitik olduğu bulunmuştur. Aynı gruplarda DG bölgesi üzerinde yapılan bütün bulgular bibirleri ile benzerdir. Çalışmanın önemli bir bulgusu; kalori kısıtlamasının stres modeli üzerine DG bölgesinin en etkili bölge olmasıdır. Stres sonrası uygulanan %25'lik kronik kalori kısıtlaması hariç, %50'lik akut kalori kısıtlama ve %25'lik kronik kalori kısıtlamasında; DG ve CA1 bölgesinde BDNF protein ekspresyon artışının olması diğer bir önemli bulgudur.
Özet (Çeviri)
The number of various neurodegenerative and neuropsychiatric diseases, which have become a modern problem of our age and occur as a result of stress exposure, is increasing day by day. One of the new therapeutic interventions of interest in this regard is calorie restriction. Currently, brain-derived neurotrophic factor(BDNF)protein expression, which increases with calorie restriction, draws attention in terms of being up to date. OBJECTIVE: In addition to the effect of calorie restriction on behavioral changes in the chronic unpredictable mild-severe stress CUMS)model, it was aimed to investigate the tissue morphology of chronic stress in the hippocampus histopathologically and BDNF protein expression immunohistochemically. MATERIAL and METHODS: In the present study, 7-9 weeks old male rats and 48 rats, 8 in each group, were used. In order to create the chronic stress process, the CUMS model was applied. Then calorie restriction was applied. Open field test and elevated plus maze test was performed to examine behavioral changes. Morphometric measurement and immunohistochemical BDNF expression in Dentate gyrus (DG), CA1, and CA3 regions were evaluated histopathologically in hippocampus tissues. CONCLUSION: According to behavioral findings, 50 % and 25 % calorie restriction, excluding 25 % chronic calorie restriction applied after stress, were found to be anxiolytic in the CUMS model. All findings on the DG region in the same groups were similar to each other. An important finding of the study which the DG region is the most effective region in the stress model of calorie restriction. Except for 25% chronic calorie restriction applied after stress, 50% acute calorie restriction and 25% chronic calorie restriction have important findings which is the increase in BDNF protein expression in the DG and CA1 regions.