Macar masallarında ve efsanelerinde şamanizm
Shamanism in Hungarian tales and legends
  1. Tez No: 730472
  2. Yazar: DIANNA OROVEC BORBELY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇEŞMELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışma Macar masallarında ve efsanelerinde yer alan Şamanizm'in etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Eski Macar inanış sistemiyle ilişkin tarihi, yazılı ve dilbilimsel sonuçların tanıtılmasının yanı sıra; Macar halk masallarındaki ve efsanelerindeki Şamanizm'e ait olabilecek motifler incelenmiştir. Araştırmamızın çıkış noktası Macar Halk Masalları Kataloğunun yanı sıra; onlarca halk masalı kitabının ve efsane koleksyonunun incelenmesi ve içlerindeki Şamanizm'e ait olan motifleri tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effects of shamanism in Hungarian tales and legends. In addition to introducing the historical, written and linguistic results related to the old Hungarian belief system; The motifs that may belong to Shamanism in Hungarian folk tales and legends were examined. The starting point of our research is the Hungarian Folk Tales Catalogue; The aim is to examine dozens of folk tale books and collections of legends and to identify the motifs belonging to Shamanism in them.