Muhammetcan Seralin'in iki manzum hikâyesi (Metin-aktarma-inceleme)
Two narratives in verse of Muhammetcan Seralin (Text-transfer-examination)
  1. Tez No: 730473
  2. Yazar: MEHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, Muhammetcan Seralin'in Ayqap dergisinde yayımladığı“Topcarğan”ve“Gülqaşiyma”isimli manzum hikâyeler değerlendirilmiştir. Bu manzum hikâyelerde, genç kızların kendi rızaları olmadan babaları tarafından para ya da mal karşılığı, yaşlı veya genç erkeklerle evlendirilmesi ve bunun sonucunda istenmeyen olayların ortaya çıkması anlatılmaktadır. Bu manzum hikâyelerde Yazar, Kazak Türklerinin yaşayış, örf ve âdetleri hakkında olayların akışına göre bilgi vermektedir. Bunlar“qonaq ası”,“qalıñ mal”,“tañba”gibi örf ve âdetlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, two narratives in verse named“Topcarğan”and“Gülqaşiyma”published in the journal Ayqap by Muhammetcan Seralin have been evaluated. These two narratives in verse are about the young girls who were forced by their fathers to marry with old or young men in exchange for money or other properties and undesired events coming out after that. In these narratives in verse, the author gives information about the lifestyles and customs of Kazakh Turks in accordance with the course of events. These customs are such as“qonaq ası”,“qalıñ mal”and“tañba”.