Farklı iş kollarına ait işyerlerinde yeni koronavirüse (COVİD-19) karşı alınan tedbirlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of measures against new coronavirus (COVİD-19) in workplaces in different business lines-in terms of occupational health, safety
  1. Tez No: 811787
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLBİN KONAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, İşletme, Public Health, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı imalat endüstrisinde faaliyet gösteren işyerlerinin Covid-19 salgını sırasında çalışan sağlığı, iş güvenliği kapsamında aldıkları önlemlerin yeterliliğinin incelenmesidir. Araştırmaya farklı sektörlerde faaliyet gösteren toplam 521 işçinin çalıştığı 30 farklı işyeri katılmıştır. Bu sektörler beton santrali, bakım onarım servis, inşaat, metal imalat, havacılık savunma sanayi, maden, havalandırma tesisatı, basınçlı gaz dolum sanayi, elektrik, alüminyum imalat, lojistik, mobilya imalatı yapılan işletmelerdir. İşyerlerine Covid-19 salgınına karşı etkin mücadelenin incelenmesi amacıyla 22 demografik bilgi ve 42 anket sorusu uygulanmıştır. Covid-19 salgınında Çalışma Bakanlığı'nca yayınlanan kılavuzlar kullanılarak anket soruları oluşturulmuş ve iş güvenliği uzmanları tarafından risk değerlendirmesi hazırlanmıştır. Risk değerlendirme sonuçları gruplandırılarak 0 ile 1 arasında değişen risk skorlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In that study it is aimed to examine the adequacy of the measures taken by the workplaces operating in the manufacturing industry during the Covid-19 epidemic within the scope of occupational health, safety. 30 different workplaces with a total of 521 workers operating in different sectors participated in the research. These sectors are concrete batching plants, maintenance and repair service, construction, metal manufacturing, aviation manufacturing, mining, ventilation installation, pressurized gas filling, electricity, aluminum manufacturing, logistics, furniture manufacturing. 22 demographic information and 42 survey questions were applied to workplaces in order to examine the effective fight against the Covid-19 epidemic. In the Covid-19 outbreak, survey questions were created using the guidelines issued by the Ministry-Labor, and a risk assessment was prepared by occupational health and safety professionals. Risk assessment results were grouped and a risk score ranging from 0 to 1 was made.