Soliter böbrekli hastalarda Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) operasyonu güvenirliği, postoperatif taşsızlık , GFR , komplikasyon oranlarının çift böbrekli hastalara yapılan perkütan nefrolitotomi sonuçları ile retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of reliability, postoperative stone free rate, glomerular filtration rate and complication rates of percutaneous nephrolithotomy operation in solitary and doublekidney patients
  1. Tez No: 730584
  2. Yazar: MACİD HAGVERDİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SEMERCİ, DOÇ. DR. FUAT KIZILAY, PROF. DR. BİLAL-İ HABEŞ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Soliter böbrekli hastalarda perkütan nefrolitotomi operasyonunun güvenirliği, postoperatif taşsızlık, glomerüler filtrasyon hızı, komplikasyon oranlarının çift böbrekli hastalara yapılan perkütan nefrolitotomi sonuçları ile retrospektif karşılaştırılması. Giriş ve amaç : Üriner sitemde taş hastalığı prevalansı yaklaşık %2-3 tür. Üriner sistem taşlarının en sık görüldüğü yaş aralığı 20-40'tır. Erkeklerde %12, kadınlarda ise %6 oranında görülmektedir. Tedavi sonrası ilk 10 yılda üriner sistem taşlarının yaklaşık yarısı rekürrens gösterir. Günümüzde endoskopik, açık, laparoskopik ve perkütan yolla üriner sistem taşları opere edilebilmektedir. Endoskopik yöntemlerle ulaşılamayan veya çoklu endoskopik operasyon gereksinimi olan ve açık cerrahiye uygun görülmeyen hastalarda perkütan nefrolitotomi operasyonu planlanabilir. Soliter böbrekli hastalarda Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) operasyonunun güvenirliği ve postoperatif taşsızlık, Glomerüler Filtrasyon Hızı (GFR ), komplikasyon oranlarının çift böbrekli hastalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kronik süreçte böbrek taşına bağlı renal hasar gelişebileceği bilinmektedir. Perkütan Nefrolitotomi operasyonu sonrası renal hasar gelişimi, renal hasarın derecesi ve bunun glomerüler filtrasyon hızına etkisi, riskli operasyona rağmen yeterince taşsızlık elde edilip edilemediğini öğrenmek amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Ocak 2010 ile Aralık 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'nda böbrek taşı nedeni ile PCNL ameliyatı uygulanan ve retrospektif verilerine ulaşılabilen toplam 1500 hasta taranarak soliter böbrek grubunda 35, çift böbrekli kontrol grubunda 41 hasta olmak üzere toplam 76 hasta seçilerek çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, taş tarafı, taş boyutu, taşın kaliks lokalizasyonu, perkütan giriş yapılan kaliks, staghorn (geyik boynuzu) taş olması, preoperatif ve postoperatif kreatinin, hemoglobin değerleri, operasyon süresi, hastanede yatış süresi, işlem sonrası gelişen komplikasyonlar, dj stent kullanımı, taşsızlık oranı kayıt edildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı ve web-tabanlı R yazılımı (R Foundation for Statistical Computing, version 3.5.2, package: nparLD, Vienna, Austria; http://r-project.org) kullanılarak gerçekleştirildi. III Bulgular: Kreatinin değerlerinin preoperatif ve postoperatif değişimi her iki grupta da artış yönünde olmuştur. Gruplar arasında kreatinin değerleri karşılaştırıldığında anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadı (p꞊0.439). GFR preopertif ve postoperatif değişimi her iki grupta da azalma yönünde olmuştur, ancak bu azalış her iki grupta da anlamlı bulunmamıştır (p=0.200). Gruplar arasında da GFR değerlerinde anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadı (p=0,294). Grupların taş boyut değişimi azalış yönünde olsa da soliter grubu bazalde farklılık olmamasına rağmen daha fazla düşüş göstermiştir (p=0.030). Ancak düşüş miktarları gruplar arasında karşılaştırıldığında farklılık anlamlı bulunmadı (p꞊0,064). HGB preoperatif ve postoperatif değişimi her iki grupta da azalma yönünde olmuştur. Gruplar arasında anlamlı istatistiksel farklılık gözlenmedi (p=0.295).
Özet (Çeviri)
Retrospective comparison of reliability, postoperative stone free rate, glomerular filtration rate and complication rates of percutaneous nephrolithotomy operation in solitary and double kidney patients Introduction and aim: The prevalence of stone disease in the urinary system is 2-3%. Urinary tract stones are most common between the ages of 20 and 40. It was calculated as 12% in men and 6% in women. Urinary system stones show a recurrence rate of approximately 50% in 10 years. Today, kidney stone operations can be performed endoscopically, openly, laparoscopically and percutaneously. Percutaneous nephrolithotomy (PCNL) operation is on the agenda in patients who cannot be reached endoscopically or who need multiple endoscopic operations and who are not suitable for open surgery. It was aimed to compare the reliability of PCNL operation and postoperative stone-free, glomerular filtration rate (GFR) and complication rates in patients with solitary kidneys and patients with double kidneys. It is known that renal damage may develop due to kidney stones in the chronic process. Does renal damage develop after Percutaneous Nephrolithotomy operation, if it does, to what degree and does this affect the glomerular filtration rate, and if so, how much? It is aimed to learn whether adequate stone-freeness can be achieved despite a long, bleeding, risky operation. Materials and methods: A total of 76 patients, 35 in the solitary kidney group and 41 in the double kidney control group (randomized), were scanned in 1500 patients who underwent PCNL method due to kidney stones and whose retrospective data could be accessed at Ege University Medical Faculty Hospital, Department of Urology between January 2010 and December 2020. selected and included in the study. Age, gender, side of the stone, size of the stone, calyx localization of the stone, percutaneous access calyx, staghorn stone, preoperative and postoperative creatinine, hemoglobin values, operation time,length of hospitalization , complications after the procedure, jj stent use and stone-free rate were recorded. IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and web-based R software (R Foundation for Statistical Computing, version 3.5.2, package: nparLD, Vienna, Austria; http://r-project.org was used for statistical analyzes). V Results: Preoperative and postoperative changes in creatinine values increasing in both groups. When the creatinine values were compared between the groups, no statistically significant difference was found (p꞊0.439). The preoperative and postoperative change in GFR was decreasing in both groups, but this decrease was not significant in both groups (p=0.200). There was no statistically significant difference in GFR values between the groups (p=0.294). Although the stone size change of the groups was decreasing, the solitary group showed a greater decrease, although there was no difference at baseline (p=0.030). However, when the amount of decrease was compared between the groups, the difference was not found significant (p꞊0.064). HGB preoperative and postoperative change was decreasing in both groups. No statistically significant difference was observed between the groups (p=0.295).