Soliter böbrekli hastalarda perkütan nefrolitotominin etkinliği ve güvenilirliği
The safety and effectiveness of percutaneous nephrolithotomy in patients with solitary kidney
- Tez No: 619969
- Danışmanlar: UZMAN ERKAN MERDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Üriner sistem taş hastalığı, üroloji pratiğinde en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir ve taşlı hasta popülasyonu giderek artmaktadır. Soliter böbrekli hastalar bu popülasyonda özel bir yere sahiptir. Bu çalışmada kliniğimizde soliter böbrekli hastalara uygulanan perkütan nefrolitotomi operasyonunun güvenilirliği ve etkinliği araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: 2009 Aralık ile 2014 Ekim tarihleri arasında perkütan nefrolitotomi uygulanan soliter böbrekli 33 ve bilateral böbrekli 434 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar yaş, vücut kitle indeksi, taş boyutu, ortalama ameliyat süresi, ortalama akses sayısı, peroperatif transfüzyon gerektiren kanama, ortalama nefrostomi kalış süresi, ortalama hastanede kalış süresi, taşsızlık oranı, postoperatif ateşli hasta oranı, üriner sistem enfeksiyon yüzdesi, nefrostomi traktından uzamış kaçak oranı, kan transfüzyon oranı açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca her iki gruptaki hastalar postoperatif 3. aydaki ve preoperatif dönemdeki kreatinin değerleri ve glomerüler filtrasyon oranları açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Soliter ve bilateral böbrekli hasta gruplarında yaş ve vücut kitle indeksi açısından istatistiksel bir farklılık saptanmadı. Bilateral böbrekli hastaların ortalama taş boyutu soliter böbrekli hastalara göre yüksek saptandı (p0,05). Peroperatif ve postoperatif kanama, üriner trakttan uzamış kaçak, postoperatif ateş gibi komplikasyonlar yönünden de gruplar arasında bir fark saptanmamıştır. Ortalama ameliyat süresi ve akses sayısı açısından da iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Urolithiasis is one of the most common diseases of Urology practice and the population of that is increasing. Patients with solitary kidney has special importance in this population. In this study, the safety and effectiveness of percutaneous nephrolithotomy in patients with solitary kidney was investigated. Material-Methods: Thirty-three patients with solitary kidney and 434 patients with bilateral kidney underwent percutaneous nephrolithotomy between 2009 December-2014 September and both groups were evaluated retrospectively. The patients were compared in terms of age, body mass index, stone size, mean operation time, mean access number, peroperative blood transfusion for bleeding, mean nephrostomy removal time, mean hospitalization duration, stone free rate, postoperative febrile patients rate, urinary tract infection rate, prolonged leakage from nephrostomy tract, blood transfusion rate. The patients were also evaluated in terms of creatinine and glomerular filtration rate levels preoperatively and three months after surgery. Results: There was no statistical difference between two groups in terms of age and body mass index. The stone size of patients with bilateral kidney was higher than those with solitary kidney (p0.05). No statistical difference was observed between groups in terms of complications like preoprerative and postoperative bleeding, prolonged leakage from nephrostomy tract and postoperative fever. There was also no statistical difference between two groups in terms of mean operation time and access number.