İleri evre kalp yetersizlikli hastalarda tedaviye eklenen Karvedilol'ün sol ventrikül fonksiyonları ve aritmi üzerine etkisi
The effects of Carvedilol on left ventricular functions and arrhythmias in patients with severe cardiac failure
- Tez No: 730595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TÜKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Özet Amaç: İleri evre kalp yetersizliği (KY) olan hastalarda sempatik sistemde artışa bağlı aritmi ve ani ölüm sıktır. Beta- bloker ve alfa-bloker özelliği olan karvedilol, KY tedavisinde beklentilere neden olmuştur. Çalışmamızın amacı ileri evre KY olan hastalarda tedaviye eklenen karvedilolün sol ventrikül fonksiyonları ve aritmi gelişimine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya sinüs ritminde ileri evre KY olan, beta-bloker kullanmayan 31 hasta (ortalama yaş=60±10 yıl, K/E=11/20) alındı. Hastalara ekokardiyografi, 24 saatlik ritm holteri ve kalp hızı değişkenlik analizi (HRV), sinyal ortalamalı EKG analizi yapıldıktan sonra, almakta oldukları (diüretik ve ACEI) tedaviye ilaveten, karvedilol 2 x 3.125 mg başlandı. Karvedilol dozu tolere edebildikleri üst sınıra çıkıldı, 12. ve 24. haftada tetkikler tekrarlandı. Bulgular: 12.ve 24. haftanın sonunda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında belirgin düzelme saptandı (sırasıyla; EF %30,1±6,3 vs 33,8±6,8, p=0,005, Tei indeksi= 0,50±0,21 vs 0,40±0,15, p=0,006 ve EF % 30,1±6,3 vs 33,7±6,6, p=0,01, Tei indeksi= 0,50±0,21 vs 0,41±0,19, p=0,03). Holterde 8 hastada saptanan VT dahil kompleks aritmi, 12. haftada 5 hastada saptandı. Sinyal ortalamalı EKG'de 10 hastada saptanan geç potansiyel pozitifliği 12. haftada 8, 24. haftada 7 hastada gözlendi. Total QRS de anlamlı azalma olduğu saptandı (120,6±28,8 vs 116,3±24,3, p=0,03). HRV parametrelerinden SDNN (12.
Özet (Çeviri)
Objective: Arrhythmia are seen frequently in patients with heart failure (HF). Carvedilol which has both beta-blocker and alfa-blocker properties has led to new expectations in the treatment of HF. Our aim is to explore the effect of carvedilol on left ventricular (LV) function and development of arrhythmia in patients with HF. Materials and methods: Thirty-one patients (60±10 years, F/M=11/20) were enrolled for the study who had advanced HF in sinus rhythm. After echocardiography, 24 hour Holter, heart rate variability analysis (HRV), signal averaged ECG, carvedilol was added to their treatment (diuretic and ACEI). Carvedilol dosage was increased to the upper tolerable limit. The same analysis were repeated in 12th and 24th week. Results: Marked improvement was found in LV function in 12 and 24th week (respectively; EF %30.1±6.3 vs 33.8±6.8, p=0.005, Tei index= 0.50±0.21 vs 0.40±0.15, p=0.006 and EF % 30.1±6.3 vs 33.7±6.6, p=0.01, Tei index= 0.50±0.21 vs 0.41±0.19, p=0.03). Before carvedilol, arrhythmias including VT were found in eight patients in holter, whereas they were observed in five patients at 12th week. While late potential positivity was found in 10 patients initially and was found in 7 patients at 24th week. Total QRS was decreased significantly (120.6±28.8 vs 116.3±24.3, p=0.03).