Effect of ozone on polyphenol oxidase and quality of apple juices
Ozonun polifenol oksidaz ve elma suyunun kalitesine etkisi
- Tez No: 730607
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM AYKAÇ, PROF. DR. ESRA İBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezin amacı, ozon uygulamasının elma suyu kalitesine etkisini ve farklı sıcaklıklarda depolama sırasında meydana gelen değişiklikleri araştırmaktır. Numuneler korona-deşarj yöntemi kullanılarak 15, 30, 45 ve 60 dakika ozona tabi tutuldu. Ozon işleminin elma suyunun rengi, polifenol oksidaz aktivitesi, protein içeriği ve toplam fenolik içeriği üzerine etkileri araştırıldı. Elma suyu renk parametreleri (L*, a*, b* ve YI) ozonlamadan anlamlı şekilde etkilenmezken, toplam renk farkı değerlerinin etkilendiği gözlenmiştir. Ozon uygulamasının elma suyunun protein içeriğini etkilemediği belirlendi. Öte yandan ozon, elma suyundaki polifenol oksidazı (PPO) inhibe etti ve ozon işlem süresi arttıkça PPO aktivitesi azaldı. Ayrıca, ozon uygulaması elma suyunun toplam fenolik içeriği seviyelerinde belirgin bir düşüşe neden olmuştur. Ozonlanmış numuneler 60 gün boyunca 4C, 25C ve 37C sıcaklıklarda depolandı. Depolama sıcaklığının ve süresinin numunelerin renk ve toplam fenolik içeriği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elma suyunun L* değerlerindeki değişim, depolama süresine göre tüm depolama sıcaklıkları için sıfır dereceli kinetiği izledi. Elma suyunun rengini değiştirmek için gerekli aktivasyon enerjisi 15.69 kJ/mol olarak bulunmuş ve ozonlama ile 36.89 kJ/mol'e kadar yükselmiştir. İşlem görmemiş elma suyundaki toplam fenolik içerik, ozonlanmış numunelere göre depolama süresinden daha fazla etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis was to investigate the effect of ozone treatment on apple juice quality and changes that occur during the storage at different temperatures. The samples were treated with ozone for 15, 30, 45, and 60 minutes using the corona-discharge method. Effects of ozone treatment on color, polyphenol oxidase activity, protein content, and total phenolic content of apple juice were investigated. The apple juice color parameters (L*, a*, b*, and YI) were observed to be not significantly affected by ozonation, while total color difference values were affected. It was determined that ozone application did not affect the protein content of apple juice. On the other hand, the ozone inhibited the polyphenol oxidase (PPO) in the apple juice where PPO activity decreased as the ozone treatment time increased. Besides, the ozone treatment caused a marked decrease in the levels of the total phenolic content of apple juice. Ozonated samples were stored for 60 days at 4C, 25C, and 37C temperatures. The effects of storage temperature and time on the color and total phenolic content of the samples were evaluated. Change in L* values of apple juice versus storage time followed zero-order kinetics for all storage temperatures. The activation energy required to change the color of apple juice was found as 15.69 kJ/mol and increased by ozonation up to 36.89 kJ/mol. Total phenolic content in untreated apple juice was more affected by storage time than in ozonated samples.