2,6-piridindikarboksilik asit ile 2-aminopiridin türevleri arasinda proton transfer tuzlari ve metal komplekslerinin sentezi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of proton transfer salt and metal complex between 2,6-pyridinedicarboxylic acid and 2-aminopyridine derivatives and investigation of their biological properties
  1. Tez No: 730622
  2. Yazar: SABİHA GÖZDE SALÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İLKİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, 2,6-piridindikarboksilik asit (H2dpc) ile 2-aminopiridin türevleri olan 2-amino-3-metilpiridin (2a3mp) ve 2-amino-5-metilpiridin (2a5mp) ile tepkimesinden proton transfer tuzları (dpc2a3mp ve dpc2a5mp) sentezlenmiştir. Sentezlenen tuzlar ile on iki adet metal kompleksleri sentezlenmiştir. Tuzların yapıları 1H ve 13C NMR, FT-IR ve UV metotları ile metal komplekslerinin yapıları ise, tek kristal X-ışını (Codpc, Nidpc2a3mp, Cudpc2a3mp2 ve Cudpc2a5mp2 kompleksleri için), FT-IR, AAS, UV, molar iletkenlik ve manyetik duyarlılık metotları ile açıklanmıştır. Ayrıca, başlangıç metal tuzları, başlangıç maddeleri, başlangıç maddelerinin metal kompleksleri, proton transfer tuzları ve metal komplekslerinin Escherichia coli (ATCC 25922) (Gram negatif), Enterococcus faecalis (ATCC 29212) (Gram pozitif) ve Staphylococcus aureus (ATCC 29213) (Gram pozitif) bakterilerine ve Candida parapisilosis (ATCC 22019), Candida Albicans (ATCC 14053) ve Candida krusei (ATCC 6258) mayalarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri mikrodilüsyon metodu kullanılarak test edilmiştir. Antibakteriyel aktivite sonuçları kontrol bileşikleri Levofloksasin Cefepim ve Vankomisin ile karşılatırılırken, antifungal sonuçlar Flukonazol ile karşılaştırılmıştır. Aktivite çalışmaları sonucunda yeni sentezlenen bileşiklerin bakteri ve mayalara karşı aktiviteye sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, proton transfer salts (dpc2a3mp and dpc2a5mp) were synthesized from the reaction of 2,6-pyridinedicarboxylic acid (H2dpc) with 2-amino-3-methylpyridine (2a3mp) and 2-amino-5-methylpyridine (2a5mp), which are derivatives of 2-aminopyridine. Twelve metal complexes were synthesized with the synthesized salts. The structures of the salts are determined by 1H and 13C NMR, FT-IR and UV methods while the structures of metal complexes are determined by single crystal X-ray (for Codpc, Nidpc2a3mp, Cudpc2a3mp2 and Cudpc2a5mp2 complexes), FT-IR, AAS, UV, molar conductivity and magnetic susceptibility methods. In addition, starting metal salts, starting materials, metal complexes of starting materials, proton transfer salts, and metal complexes have been reported in Escherichia coli (ATCC 25922) (Gram negative), Enterococcus faecalis (ATCC 29212) (Gram positive) and Staphylococcus aureus (ATCC 29213) (Gram negative) bacteria and the yeasts Candida parapisilosis (ATCC 22019), Candida Albicans (ATCC 14053) and Candida krusei (ATCC 6258) were tested using the microdilution method. Antibacterial activity results were compared with control compounds Levofloxacin Cefepim and Vancomycin, while antifungal results were compared with Fluconazole. As a result of the activity studies, it was observed that the newly synthesized compounds had activity against bacteria and yeasts.