Rifâîlikte kitap ve sünnete ittibânın önemi
The importance of following the book and sunnah in rifaiyya
- Tez No: 730627
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Allah'ın emir ve yasaklarına titizlikle riâyet edilerek kulluğu takva derecesinde yaşamayı gaye edinen tasavvuf, İslam tarihinin erken döneminde zühd hareketi olarak varlığını devam ettirmiş; VI./XII. yüzyıla gelindiğinde tekke ve zaviyelerde mürşid-mürid münasebeti çerçevesinde yürütülen sistemli faaliyetlerle de Tarikatlar Dönemi başlamıştır. Dönemin İslam dünyasında, teşekkül eden ilk tarikatlardan biri Rifâîyye'dir. Müessisi Seyyid Ahmed er-Rifâî, muhaddis ve fakih kimliğiyle tanınan ilmiye sınıfına mensup bir sûfidir. Kurucusu olduğu tarikat kendisi hayattayken teşekkülünü tamamlayarak teşkilatlanmış ve kısa zamanda İslam coğrafyasında yaygınlaşmıştır. Seyyid Ahmed er-Rifâî şeriata uygun tasavvuf anlayışını, Rifâîyye'nin esaslarını ortaya koyduğu eserlerinde tevile mahal bırakmayacak biçimde açıkça ifade etmiştir. Vaaz ve nasihatlarında İslam'ın teşri kaynağı olan Kitap ve Sünnet'e sıklıkla vurgu yapmış, bu kaynakların ortaya koyduğu ilkelere muhalif her türlü görüşü zındıklık olarak nitelendirmiştir. Bu çalışma, Seyyid Ahmed er-Rifâî'nin eserlerinden ve tarikatın usul ve adabını anlatan sonraki dönem kaynaklarından hareketle Rifâîlik'te, Kitap ve Sünnet'e ittiba etmenin önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Sufism which aspires after living the obedient life in the level of piety and abiding the Allah's restrictions and commands, continued its presence as a movement of zuhd in the early era of Islamic history; by the VI./XII. century time of Tarikat/Sufi Orders had begun with the sistematic movements within the frame of murshid-murid correlations in the zawiyahs. Rifâîyya is one of the first Tarikats that is formed in the Islamic world of the time. Founder of the sect Sayyid Ahmad al-Rifâî is a sufi known with his muhaddith and faqih traits. The Tarikat that he found completed its forming while he was alive and quickly became widespread in the Islamic geography. Sayyid Ahmad al-Rifâî stated his understanding of sufism coherent to the shari'a, in his writings which including the fundamentals of Rifâîyya clearly, leaving no place for gloss. In his preachings he emphasized on Kitab and Sunnah being the legislation of Islam, qualified any opinion opposing as profanity. This work exhibits the importance of depending on Kitab and Sunnah based upon the Sayyid Ahmad al-Rifâî works and resources of following periods which explaining the ways of sect.