Nikomedeia'da denizcilik ve denizciler
Seafaring and seafarers in Nikomedeia
  1. Tez No: 730626
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇAVUŞOĞLU VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Denizcilik, Archeology, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünya var olduğundan bu yana coğrafya tüm canlıların yaşam koşullarının belirlenmesinde en büyük rolü oynamaktadır. Bulundukları coğrafyaya ve iklime uyum sağlamaya çalışan canlılardan ancak başarılı olabilenler hayatta kalabilmiştir. Coğrafya ve iklim uygarlıklar tarihinde de önemli birer etmen olmuştur. Tarih boyunca iklim ve coğrafi koşullar bakımından konumu stratejik olan, su kaynaklarına yakınlık bakımından avantajlı konumda bulunan, ticaret yolları üzerinde yer alan yerleşimlerde yaşayan halkların daha hızlı gelişim gösterdiğini görmek mümkündür. Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan geçiş noktasında bulunan, derin bir körfeze sahip, geniş ormanlarla çevrili stratejik konumu ile Nikomedeia kenti tarih boyunca önemini koruyan bir kent olmuştur. Bithynia Bölgesi'ne, Hellenistik ve Roma Dönemlerinde uzun yıllar başkentlik yapmış olan Nikomedeia antik kentinin, antik dönemlerden bu yana sürekli olarak yerleşim görmesi sistematik arkeolojik kazıların yapılamamasına neden olmuştur. Bu sebeple özellikle deniz ticareti sayesinde gelişim gösteren bir kent olması ile dikkat çeken Nikomedeia kentinin bugüne kadar denizcilikle ilgili araştırmaları ne yazık ki yetersiz kalmıştır. Bu çalışma ile Nikomedeia kentinin denizle olan ilişkisi taş eserler, antik kaynaklar, sikkeler ve yazıtlar gibi arkeolojik eserler ışığında incelenerek, kentin denizcilik tarihinin aydınlatılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geography has played the biggest role in determining the living conditions of all living things since the world has existed. The living organisms try to adapt their geography and climate and among them only those that are successful survived. Geography and climate have also been important factors in the history of civilizations. Throughout history, it is possible to see that the societies living in settlements located on trade routes, which have a strategic location in terms of climate and geographical conditions and an advantageous position in terms of proximity to water resources, have developed faster. Nikomedeia which is located at the transit point connecting the continents of Asia and Europe, has been a city that maintains its importance throughout history with its strategic location with a deep gulf and surrounded by large forests. The ancient city of Nikomedeia, which served as the capital of the Bithynia Region for many years during the Hellenistic and Roman Periods, has been inhabited continuously since ancient times. For this reason, detailed excavations could not be carried out in Nikomedeia. Nikomedeia especially developed thanks to maritime trade. However, studies in this area so far are insufficient. This study examines the relationship of the city of Nikomedeia with the sea. Archaeological artifacts such as stone artifacts, ancient sources, coins and inscriptions are studied throughout the studies.