Standardize hasta simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerine demans tanılı bireye yönelik bakım verme becerisi kazandırmada etkisi
Effect of standardized patient simulation method in accuring nursing students' skills to give care for individuals diagnosed with dementiation
  1. Tez No: 730711
  2. Yazar: AYDAN AKKURT YALÇINTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelik öğrencilerine demans tanılı bireye yönelik bakım verme becerisi kazandırmada standardize hasta simülasyon eğitiminin etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında bir devlet üniversitenin hemşirelik programında kayıtlı olan ve“Psikiyatri Hemşireliği”dersini alan 100 öğrenci oluşturdu. Evrende yer alan ve ön testi dolduran 84 öğrenci deney ve kontrol gruplarına randomizasyon ile atandı. Çalışmayı deney grubunda 36, kontrol gurubunda 35 öğrenci olmak üzere toplam 71 öğrenci tamamladı. Deney grubuna standardize hasta simülasyon yöntemi ile eğitim verilirken kontrol grubunda standart müfredat izlendi. Araştırma verileri;“Yapılandırılmış Öğrenci Bilgi Formu”,“Demans Bilgi Sınavı”,“Demans Tanılı Bireye Yönelik Olgu Çalışması Formu”,“Standardize Mini Mental Test”,“İletişim Becerileri Değerlendirme Formu”,“Hemşirelik Tanısı Saptama Becerisi Formu”ve“Modifiye-Simülasyon Etkililik Aracı”ile toplandı. Bulgular: Deney grubunu oluşturan öğrencilerin yaş ortalamasının 21,39±1,08 yıl, %75'inin kadın %58,3'ünün Anadolu lisesi mezunu olduğu ve %91,7'sinin ekonomik durumunun orta düzeyde olduğu saptandı. Kontrol grubunu oluşturan öğrencilerin ise yaş ortalamasının 21,63±1,29 yıl, %85,7'sinin kadın %60'ının Anadolu lisesi mezunu olduğu ve %85,7'sinin ekonomik durumunun orta düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This is a randomized controlled experimental study conducted to examine the effect of standardized patient simulation training in providing nursing students with the ability to care for individuals with dementia. Materials and Methods: The universe of the research consisted of 100 students who were enrolled in the Nursing Programme of a state university and took the“Psychiatric Nursing”course in the spring semester of the 2020-2021 academic year. 84 students who were in the universe and completed the pre-test were randomly assigned to the experimental and control groups. A total of 71 students, 36 in the experimental group and 35 students in the control group, completed the study. While training was given to the experimental group with the standardized patient simulation method, the standard curriculum was followed in the control group. Research data;“Structured Student Information Form”,“Dementia Information Exam”,“Case Study Form for Individuals Diagnosed with Dementia”,“Standardized Mini Mental Test”,“Communication Skills Evaluation Form”,“Nursing Diagnosis Detection Skill Form”and“Modified-Simulation Effectiveness Tool”. Results: It was determined that the mean age of the students in the experimental group was 21.39±1.08 years, 75% were female, 58.3% were graduated from Anatolian high school, and 91.7% had a moderate economic status. It was determined that the mean age of the students in the control group was 21.63±1.29 years, 85.7% were female, 60% were Anatolian high school graduates, and 85.7% had a moderate economic status.