Doğum sonu kanguru bakımı eğitiminde iki farklı simülasyon tekniği kullanımının hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri, memnuniyet ve kendine güven düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of using two different simulation techniques in kangaroo care training on the nursing students knowledge, skills, satisfaction and self-confidence level: A randomized controlled trial
- Tez No: 900515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AKÇA SÜMENGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı, iki farklı simülasyon yöntemi ile gerçekleştirilen simülasyon deneyiminin hemşirelik öğrencilerinin doğumda kanguru bakımına ilişkin bilgi, beceri, öğrenmeden memnuniyet ve öğrenmede özgüven düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini bir vakıf üniversitesinin hemşirelik bölümünde 3. sınıfta okuyan 56 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Öğrenciler randomize bir şekilde standardize hasta simülasyon grubu (n=28) ve düşük gerçeklikli simülasyon grubu (n=28) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kanguru Bakımı Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”,“Kanguru Bakımı Beceri Kontrol Listesi”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ve“Simülasyon Tasarım Ölçeği”kullanılmıştır. Başlangıçta, öğrencilerin doğumda kanguru bakımı teorik eğitiminden önce ve sonra olmak üzere bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Ardından bir gruptaki öğrenciler standardize hasta simülasyon yöntemi ile, diğer gruptaki öğrenciler ise düşük gerçeklikli simülasyon yöntemi ile doğumda kanguru bakımı uygulaması yapmıştır. Öğrencilerin beceri düzeyleri iki bağımsız araştırmacı tarafından“Kanguru Bakımı Beceri Kontrol Listesi”ile değerlendirilmiştir. Simülasyon sonunda her iki gruptaki öğrenciler“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ve“Simülasyon Tasarım Ölçeği”ni doldurmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomized controlled study aims to investigate and compare the effects of simulation experience performed with two different simulation methods on nursing students' knowledge, skills, satisfaction with learning, and self-confidence levels regarding kangaroo care at birth. Materials and Methods: The study sample consisted of 56 3rd-year nursing students. The students were randomly allocated into the standardized patient simulation group (n=28) and the low-fidelity simulation group (n=28).“Introductory Information Form,”“Kangaroo Care Knowledge Level Evaluation Form,”“Kangaroo Care Skill Checklist,”“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale (SCLS),”and“Simulation Design Scale (SDS)”were used to collect research data. Students' knowledge levels were measured before and after the theoretical training on kangaroo care at birth. Then, students in one group practiced kangaroo care at birth with the standardized patient simulation method, and students in the other group practiced kangaroo care at birth with the low-fidelity simulation method.