The impact of illiberal regional powers in the Western promotion of democracy in Russia and China region: Russia and China in perspectives
Rusya ve Çin bölgesinde Batı demokrasisinin desteklenmesinde illiberal bölgesel güçlerin etkisi: Perspektiflerde Rusya ve Çin
  1. Tez No: 730716
  2. Yazar: OLABODE OMOWAYEOLA GABRIEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ÇAĞIN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Huntington (1991:13) 'Üçüncü Dalga Demokrasi'sinde üç demokratikleşme dalgası sundu: Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da 19. yüzyılın 'yavaş' dalgası, 1945'te İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dalga ve Güney Avrupa'da 1970'lerin ortası. Demir Perde'nin yıkılmasıyla sonuçlanan 1989 Devrimlerinden sonra demokratik kazanımlar oldu. Ancak Freedom House raporlarına göre, demokrasi büyümesi yalnızca endişe verici bir şekilde yavaşlamakla kalmadı, aynı zamanda özellikle Rusya ve Çin bölgelerinde düşüşte. Bu çalışma ilk olarak Rusya ve Çin'in ekonomik ve askeri yükselişlerini demokrasinin teşvikine karşı silahlandırdığını öne sürüyor. İkinci argüman, ileri demokrasilerin, Rusya ve Çin'in sömürmesi için açık yerel demokratik zayıflıklar bıraktığıdır. Bu çalışma, Ukrayna ve Gürcistan (Rus bölgesi) ile Hong Kong ve Tayvan'da (Çin bölgesi) demokrasi teşvikinin sınırlandırılmasında Rusya ve Çin'in stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Genel amaç, Rus ve Çin etkisi için gerekli demokrasi teşvik modelini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
Huntington (1991:13) in his 'Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century' presented three waves of democratization: the 'slow' wave of the 19th century in Western Europe and Northern America, the wave after WWII in 1945, and the mid-1970s in Southern Europe. There were democratic gains after the Revolutions of 1989 which culminated in the fall of the Iron Curtain. However, according to Freedom House reports, democracy growth has not only slowed alarmingly, but is on the decline, particularly in Russian and China regions. This study first argues that Russia and China weaponize their economic and military rise against democracy promotion. The second argument is that advanced democracies leave open domestic democratic weaknesses for Russia and China to exploit. This study seeks to examine the strategies of Russia and China in limiting democracy promotion in Ukraine and Georgia (Russian region), and Hong Kong and Taiwan (China region). The overall aim is to understand the model of democracy promotion necessary for the Russian and Chinese impact.