Suriyeli sığınmacıların TRC2 bölgesinde vergi uyumlarının incelenmesi
Investigation of tax compliance of sSyrian refugees in TRC2 region
  1. Tez No: 946540
  2. Yazar: PINAR MELİK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE ŞEHNAZ ALTUNAKAR MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye, kültürel mirası ve coğrafi konumu sebebiyle her zaman bir göç ülkesi olmuştur. Bu noktada Suriye'de ortaya çıkan iç savaşta Türkiye coğrafi konumundan dolayı bu bölgeden yoğun göç almıştır. Bu göç bölge için gerek göç alanlar gerekse göç edenler için önemli sosyo-ekonomik etkiler ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın konusu, geçici koruma kapsamındaki Suriyeli girişimcilerin vergi yapısına etkilerinin Şanlıurfa ve Diyarbakır örneğinde incelenmesidir. Bu etkilerin ortaya koyulabilmesi için Şanlıurfa ve Diyarbakır'daki geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacılarla veri toplama aracı uygulaması yapılmıştır. Veri toplama aracı iki bölümden oluşmuştur. İlk bölümde araştırmaya katılan Suriyeli iş insanlarının demografik özelliklerini tespit etmek için genel sorular yer almıştır. Veri toplama aracının ikinci bölümünde Ciğerci ve Eğmir (2020) tarafından geliştirilen“Geçici Koruma Altında Bulunan Suriye Uyruklu Kişilerin Türk Vergi Sistemine Uyumu”ölçeği yer almıştır. Veri toplama aracı uygulaması Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ikamet etmekte olan 190 Suriyeli iş insanına uygulanmıştır. Çalışmanın katılımcıları basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Çalışmanın verileri için faktör analizi, normallik testi ve güvenirlik analizi yapılmıştır. Çalışmanın ölçek geneli ve alt boyutları için yapılan normallik testi sonucu verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun için ikili değişkenler için bağımsız örneklemler T-testi ve ikiden fazla değişkenler için ise ANOVA Benferonni çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Çalışma sonucunda sığınmacı statüsünde yer alanların ölçek ifadelerine en fazla katılım gösterdikleri ifade“Türkiye'de vergi oranlarının çok yüksek olduğunu düşünüyorum”ve“Türkiye'de yaşayan bizlerin vergi mükellefi olabilmesi için konulan şartlar oldukça ağırdır”ifadelerine katılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında Suriyeli iş insanını Türkiye'nin yüksek vergi ve vergi toplama politikası oldukça zorlamakta olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca bu çalışma kapsamında yapılan T-testi ve ANOVA çoklu karşılaştırma testleri sonucunda Suriyeli iş insanlarının cinsiyeti, yaşadığı şehir ve yaş değişkenlerinin mültecilerin ekonomik değerlere katkısında etkili bir değişken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has always been a country of immigration due to its cultural heritage and geographical location. At this point, Turkey received intense immigration from this region due to its geographical location in the civil war that broke out in Syria. This immigration has created significant socio-economic effects for both the immigrants and the migrants. The subject of the study is to examine the effects of Syrian entrepreneurs under temporary protection on the tax structure in the example of Şanlıurfa and Diyarbakır. In order to reveal these effects, a data collection tool was applied to Syrian refugees under temporary protection in Şanlıurfa and Diyarbakır. The data collection tool consisted of two parts. The first part included general questions to determine the demographic characteristics of Syrian business people participating in the research. The second part of the data collection tool included the“Adaptation of Syrian Nationals Under Temporary Protection to the Turkish Tax System”scale developed by Ciğerci and Eğmir (2020). The data collection tool was applied to 190 Syrian business people residing in Diyarbakır and Şanlıurfa. The participants of the study were selected according to the simple random sampling method. Factor analysis, normality test and reliability analysis were performed for the data of the study. The normality test result for the overall scale and sub-dimensions of the study was found to show a normal distribution. For this, independent samples T-test was performed for binary variables and ANOVA Benferonni multiple comparison test was performed for more than two variables. As a result of the study, it was determined that the expressions that the refugee status participants agreed with the most were“I think the tax rates in Turkey are very high”and“The conditions set for those of us living in Turkey to be taxpayers are quite heavy”. In the light of these findings, it is understood that Turkey's high tax and tax collection policy are quite challenging for Syrian business people. In addition, as a result of the T-test and ANOVA multiple comparison tests conducted within the scope of this study, it was determined that the gender, city of residence and age variables of Syrian business people were effective variables in the contribution of refugees to economic values.