Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin oynadığı sokak oyunlarının 'belirlenmesi: Rize, Trabzon ve Giresun örneği'
Determining the street games played by pre-school and primary school students 'sample of Rize, Trabzon and Giresun'
  1. Tez No: 730749
  2. Yazar: AYTAÇ DİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE AKKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmanın amacı“Rize, Trabzon ve Giresun”illerinde çocukların sokakta oynadıkları oyunları belirlemek ve bu oyunları geleceğe aktararak yeniden gündeme getirmektir. Bu araştırma, nitel araştırma yaklaşımları içerisinde yer alan ve betimsel desenlerden biri olan özel durum çalışması yöntemi tercih edilerek yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları“Trabzon, Rize, Giresun”il merkezi ve ilçelerde açık oyun alanlarında oynayan 5-10 yaş arasındaki bireylerdir. Araştırmanın çalışma grubunu sokakta oyun oynayan ve yanında velisi bulunan, velisinin ve çocukların kendi izni olan 100 çocuk oluşturmaktadır. Çalışma grubunda Trabzon il merkezi ve ilçelerinden toplam 46 çocuk, Rize il merkezi ve ilçelerinden toplam 29 çocuk, Giresun il merkezi ve ilçelerinden ise toplam 25 çocuk bulunmaktadır. Araştırma kapsamında, nitel araştırma yaklaşımı perspektifinde yürütülen araştırmalarda en çok tercih edilen veri toplama aracı yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda üç il genelinde sokakta oynanan 136 oyun bulunmuştur. İl bazında bakıldığında Trabzon'da 81 oyun, Rize'de 36 oyun ve Giresun'da 19 oyun oynandığı saptanmıştır. Üç ilde ortak oynanan oyunların yanında farklı oynanan oyunlarda olduğu saptanmıştır. Trabzon'da sadece kızların oynadığı 18 oyun, sadece erkeklerin oynadığı 15 oyun ve birlikte oynanan 48 oyun saptanmıştır. Rize'de sadece kızların oynadığı 2 oyun, sadece erkeklerin oynadığı 10 oyun ve birlikte oynanan 24 oyun bulunmuştur. Giresun'da sadece kızların oynadığı 1 oyun, sadece erkeklerin oynadığı 5 oyun ve birlikte oynanan 13 oyun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Trabzon, Rize ve Giresun sokak oyunlarında, kullanılan materyaller açısından bakıldığında 28 farklı materyal kullanıldığı görülmüştür. Hiç materyal kullanılmayan 51 oyun vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the play that children play on the street in the provinces of Rize, Trabzon and Giresun and to bring them to the agenda by transferring them to the future. This research was carried out by choosing the case study method, which is one of the descriptive designs, which is among the qualitative research approaches. The participants of the research are individuals between the ages of 5-10 who play in open playgrounds in Trabzon, Rize and Giresun city centers and districts. The study group of the research consists of 100 children playing on the street, accompanied by their parents, with the permission of the parents and the children themselves. A total of 46 children from Trabzon city center and its districts, 29 children from Rize city center and its districts, and 25 children from Giresun city center and its districts. Within the scope of the research, data were collected with the help of a semi-structured interview form, which is one of the most preferred data collection tools in research conducted in the perspective of qualitative research approach. As a result of the research, 136 play played on the streets across three provinces were found. Looking at the provincial basis, it was determined that 81 play were played in Trabzon, 36 play were played in Rize, and 19 playwere played in Giresun. In addition to the games played jointly in three provinces, it was determined that there were play played differently. In Trabzon, 18 play played only by girls, 15 play played only by boys and 48 play played together were determined. In Rize province, only 2 play played by girls, 10 play played only by boys and 24 play played together were found. It was concluded that there is 1 play played only by girls, 5 games played only by boys and 13 games played together in Giresun province. In terms of the material used in Trabzon, Rize and Giresun Street play, it was found that 28 different materials were used. There are 51 games where no materials are used.