Teknoloji ve Tasarım dersine atanan öğretmenlerin mezun oldukları lisans programları ile alan yeterlilikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Güneydoğu Anadolu bölgesi örneği
The assessment of the relation between graduatran licence programs and freld sufficiency of the teachers appointed to Technology and Design lessons: The sample of Southeastern Anatolian regran
  1. Tez No: 354689
  2. Yazar: ZEHRA SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, 2006–2007 eğitim yılında ilköğretim okulları programlarına girmiş olan Teknoloji ve Tasarım dersine atanan öğretmenlerin mezun oldukları lisans programları ile öğretmenlerin alan yeterlilikleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2011-2012 eğitim öğretim yılında Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ili merkez ilköğretim okulları II. Kademe okullarına Teknoloji ve Tasarım öğretmeni olarak atanan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda Dersin amacı doğrultusunda işlenişinde anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunları diğer bölüm mezunlarına göre kendilerini dersin amacı doğrultusunda işlenişinde daha yeterli görmüşlerdir. Dersin uygulanması konusunda Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunlarının sorun yaşamadıkları diğer bölümden mezun olanların ise sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Okullarda derse ilişkin araç-gereç yetersizliği, teknoloji ve tasarım atölyelerinin bulunmaması araştırmaya katılan çoğu öğretmenin sorunu olduğu sonucu çıkmıştır. Farklı bölümlerden atanan öğretmenler öğrenci, veli ve idarecilerin dersine olumlu bakmadıkları sonuçları ortaya çıkmıştır. Araştırma sonunda, ortaya çıkan bulgulara dayalı olarak araştırmacı tarafından Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunları Teknoloji ve Tasarım dersine girebilecek en uygun bölüm olarak kabul edilmeli ve ders müfredatına daha uygun şekilde düzenlenip yeniden açılması gerekmekte olduğu dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research was carried out for reveairng the relationship between graduate lisence programme and field sufficiency of the teachers appointed to technology and design lessons in primary school programmes in 2006-2007 educational perrod. The teachers appointed to the central primary schools situated in Diyarbakır Şanlıurfa and Mardin as a technology and design lesson teachers in 2011-2012 educational years constitute the target populatin of the study. As result of the research, a significant difference accured in performing in accordance with the arm of lesson. The graduates of the ındustrial Arts Education fawity find themselves more sufficient. İn performing in accordance with the arm of lesson when comparing with other field graduates mentioned. It is determined about perfrming lesson, the graduates of the Industrial Arts Education faculty don't have difficulty while the graduates of other frelds have ddifficultres. It occured that the lack of equipments of the lessons and technology and desing atelrers in school are also problem of many teachers participatrng in the research.It is accured the teachers appointed from different faculties, students, parents and managers don't take a bright view of Techonolgy and Desing lesson. As a result of the research, by basing the emergent finding, the graduates of Indüstrial Arts Education Faculty should be accepted as the most sufficient freld who can teach Techonology and Desing lesson should be designed according to curriculum and should be improved more.