Ortaokul öğrencilerinin küresel iklim değişikliğine ilişkin görüşlerinin ve taslak haritalarının değerlendirilmesi
Evaluation of secondary school students' views on global climate change and their draft maps
  1. Tez No: 864929
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÖZCAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. yüzyılın en önemli problemlerinden biri küresel ısınma ve bunun sonucunda gerçekleşen küresel iklim değişikliğidir. Gerek yazılı, gerek görsel basında sıklıkla yer alan, hemen herkesin üzerine söz söylediği popüler bir konu olan küresel ısınma, günümüzün en tartışmalı, karmaşık sorunlarından biridir. Küçük yaşlardan itibaren bu konuda farkındalık kazandırmak önemlidir. Ortaokul öğrencilerinin iklim değişimi algılarını, iklim değişiminin nedenlerine ilişkin düşüncelerini ortaya çıkarmak ve öğrencilerin farkındalıklarını artırmak ve bilinç düzeylerini yükseltmek amacıyla yapılan bu çalışmada“Ortaokul öğrencilerinin iklim değişikliğine ilişkin görüşleri nasıldır?”sorusuna cevap aranmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile yapılan araştırmanın deseni durum çalışmasıdır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya'nın Elmalı ilçesinde bulunan bir ortaokul öğrencileri oluşturmuştur. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi tercih edilerek 6 ve 7. sınıf olmak üzere toplamda 37 öğrenciye uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın verileri betimsel ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğrencilerin küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda endişeye sahip oldukları ancak konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Küresel ısınmayı daha çok kutuplar bölgesi ve buzulların erimesi ile ilişkilendirmişler, bu durum da öğrencilerin bu algısının ağırlık kazanmasında medyanın ve yer alan haberlerin etkisinin olacağını bize göstermektedir. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak; küresel ısınma ve iklim değişikliği soyut, kavram yanılgılarının fazla olduğu bir konudur. Bu konunun öğretiminde mümkün olduğunca somutlaştırmaya gidilmesi gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the 21st century's most important problems is golbal warming and the resulting global climate change. Global warming is one of the most controversial and complex problems of our time, a popular topic that is frequently covered in both print and visual media and that almost everyone has something to say about. It is important to raise awareness about this issue from an early age. In this study, which was conducted to reveal secondary school students' perceptions of climate change, their thoughts on the causes of climate change, and to increase students' awareness and raise their level of consciousness, an answer to the question“What are the views of secondary school students on climate change?”was sought. The design of the research conducted with qualitative research method is the case study. A semi-structured interview form developed by the researcher was used to collect data in the study. The research was conducted in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in 2022-2023. The participants of the research consists of a secondary school students in Elmalı district of Antalya. The easily accessible sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was preferred, and data were collected by appling to a total of 37 students in 6th and 7th grades. The data were analyzed using descriptive and content analysis. According to the results of the study, it was observed that students were concerned about global warming and climate change but did not have enough information about subject. They associated global warming mostly with the polar region and the melting of glaciers, which shows us that the media and news reports will have an impact on this perception of students. Based on the results of the study; global warming and climate change is an abstract subject with high misconceptions. It can be suggested that concretization should be used as much as possible in the teaching of this subject.