1978 sonrası Çin'in dünya-ekonomide yükselişinin Afrika'ya etkisi: Angola örneği
The impact of China's rise in the world-economy on Africa: The case of Angola
- Tez No: 730757
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MELEK FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Çin kalkınmasının kendine özgü bir model oluşturduğu tezi ve bu teze eşlik eden Çin tehdidi yaklaşımları, Çin-Afrika ilişkilerinin nasıl bir niteliğe sahip olduğunun anlaşılmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu tez, söz konusu yaklaşımların etkisinin aşılabilmesi için, Çin'in uluslararası sistemde yükselişinin ve bu yükselişin Afrika'yla ilişkilerini nasıl dönüştürdüğünün, tarihsel bir analizle ve bütüncül bir biçimde ele alınması gerektiğini öne sürmektedir. Tezde, Çin ekonomisinin yayılmacı bir aşamaya geçmesiyle birlikte, sermaye birikimi ihtiyacının Afrika'da yol açtığı ekonomik genişlemeyi, siyasi yayılma sürecinin izlediği iddia edilmektedir. Bu amaçla çalışmada, Çin'in dünya-sistemdeki dönüşüm sürecinin Afrika için yeni bir kalkınma modeli sunmadığı önermesi, Çin'in Afrika politikasının kristalleşmesi olan Angola örneği üzerinden, merkez-çevre eşitsizliğinin nasıl yeniden üretildiğinin temel örüntüleri ortaya çıkarılarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest obstacles to understanding the essence of China-Africa relations is the theory that Chinese development offers a new model and“China threat”approaches that go with this theory. This thesis argues that to overcome the impact of these approaches, China's rise in the international system and how this rise has transformed its relations with Africa should be holistically addressed with a historical analysis. In the thesis, it is claimed that the political expansion process followed the economic expansion in Africa caused by the need for capital accumulation after the Chinese economy moved to an expansionist stage. For this purpose in this study, the proposal that China's transformation process in the world system does not offer a new development model for Africa is analyzed by revealing the basic patterns of how center-periphery inequality is reproduced through the example of Angola, the crystallization of China's African policy.