Ücretsiz izin
Unpaid leave
- Tez No: 730762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşverenin belirli süre ücret ödemediği, buna karşılık işçinin de iş görmediği dönem, diğer unsurları da karşılamak kaydı ile ücretsiz izin olup iş sözleşmesinin askı hallerinden birisidir. Özellikle işveren tarafından teklif edilerek hayata geçirilen ücretsiz izin ile ekonomik zorlukların ve olağanüstü kriz dönemlerinin işyeri üzerinde yarattığı olumsuzlukların atlatılması amaçlanmaktadır. Ücretsiz izin her ne kadar hüküm ve koşulları ile mevzuatta ayrıca düzenlenmese de bazı ücretsiz izin hallerine ilişkin özel düzenleme bulunmaktadır. Hâlbuki işçinin hayatını idame ettirmesi için gereken ücretin yokluğu anlamına geldiği için bu uygulamanın unsurlarının, kaynaklarının, hüküm ve sonuçlarının incelenmesi ve tespit edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar taraf anlaşması ile başlayan ücretsiz izin uygulaması çalışma koşullarında esaslı değişiklik yarattığı için belirli kanuni sınırlamalara tabi olsa da ücretsiz iznin önemi ve yaygın kullanımı düşünüldüğünde mevzuatta daha detaylı ve ayrı genel bir madde ile sınırlarının çizilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The period in which the employer does not pay wages for a certain period and the employee does not work, is called unpaid leave provided that other conditions are met, and is one of the cases suspension of the employment contract. Especially in the unpaid leave offered by the employer, it is aimed to overcome the negative effects of economic difficulties and extraordinary crisis periods on the workplace. Although the terms and conditions of unpaid leave are not regulated separately in the law, but there are special regulations about some of the unpaid leave enforcements. However, since it means the absence of the wage required for the worker to sustain his/her life, the conditions, sources, provisions, and results of this practice need to be examined and determined. Although the enforcement of unpaid leave, which started with the agreement of the parties, is subject to certain legal limitations as it creates a fundamental change in working conditions, considering the importance and widespread use of unpaid leave, its boundaries should be drawn with a more detailed and separate general article in law.