Görevi ihmal suçu
Offence negligence of duty
- Tez No: 73080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Tez konumuz genel nitelikteki görevi ihmal suçudur. Bu suç memurlarca ve özel kanunlarla memurlar gibi cezalandırılması kabul edilenler tarafından işlenebilen suçlardandır. Genel kasıtla işlenebilen bir suç olup, aranan kasıt ise maddi unsuru oluşturan fiilleri yapmaya yöneliktir. Maddi unsurunu ise; memurun görevini hiç yapmaması, geç yapması veya kendisine kanuna uygun olarak verilen emri geçerli bir mazereti olmaksızın yapmaması fiilleri oluşturmaktadır. Bu yönden ise ihmali suçlar kategorisinde yer almaktadır. Memurun ihmalinin göreviyle ilgili olması gerekir. Suçun mağduru devlettir ve korunan hukuki yarar, devlet işlerinin zamanında yürüdüğüne dair inançtır. Bu suç ihmali suçlardan olduğundan teşebbüs mümkün değildir. Mahsus suç olması itibariyle de sadece memurlarca işlenebilir ise de, memur olmayanların iştiraki mümkündür. Yine bu suç müteselsil olarak işlenebilir ve özel nitelikteki görevi ihmal suçlan dışındaki suçlarla içtimai mümkündür. Zamanaşımı süresi beş yıldır. Müeyyide olarak TCK' nun 230. maddesinde hapis, ağır para cezası ve memuriyetten men cezalan öngörülmektedir. Memurun ihmalinden devletin bir zararının doğduğu, suçun seferberlik vazifelerindeki görevlerin ihmaline ilişkin bulunduğu ve özel kanunlardaki artırma hallerinin söz konusu olduğu durumlarda faile verilecek ceza artırılmaktadır. Haksız tahrik, yaş küçüklüğü ve takdiri indirim halleri varsa o zamanda sanık memura verilen cezada belli oranlarda indirim yapılmaktadır. İhmali oluşturan fiiller adli göreve ilişkin olduğunda soruşturma genel hükümlere göre yapılırken, adli görev dışındaki görevlere ilişkin ihmali suçlarda fail hakkındaki ilk soruşturma failin tabi olduğu kanun hükümlerine göre yapılmaktadır. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise bu suça ilişkin değerlendirme ve önerilerimizi, Ceza Kanunu Tasarısı'ndaki düzenlemeyi de dikkate alarak sunduk.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this thesis is the offense of general negligence of duty. These offenses are committed by civil servants or by those people who are considered to be punished like civil servants by special laws. These offenses are committed for general intention and the intensions saught are the negligence of duty, postponement of duty or not performing the duty without any reasonable excuse. The negligence of the civil servant must be related to his official job. The offended is the federal government and the legal benefit is the timely performance of the government services. Even though these are personal offenses and committed by civil servanvts, the offenders can also be those who are not civil servants. These offenses can be committed repeatedly and they can be combined with offenses of different nature. Unless convicted within five years, the changes are dropped. As a punishmnent imprisonment, fine and permanent removal of federal employment can be given according to the regulation no 230 of Turkish Criminal Code (TCK). This punishment is increased in cases where the goverment loses money because of the negligence is committed during war,or when special regulations permit the increasement of punishment. The sentence may be reduced when the convicted is forced to commit the offense, or he is underaged, or judge deems it necessary. When the act of negligence is related to judicial duties, the investigation is done according to the general regulations. However, other types of negligences are investigated in accordance with the laws which apply to the civil servant. In Results and Discussion section, the discussions and recommendations about the above mentioned offense are given considering the amendments in the Code Criminal proposal.