Acil serviste bağırsak dilatasyonu tespit edilen hastalarda mortalite ve morbidite üzerine etkili faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting mortality and morbi̇di̇ty i̇n pati̇ents wi̇th bowel di̇latati̇on i̇n the emergency department
  1. Tez No: 730800
  2. Yazar: MELİS ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Acil serviste yapılan görüntüleme tetkiklerinde bağırsak dilatasyonu sıkça karşılaşılan, cerrahi gereksinimi ve hasta sonlanışı açısından karar vermesi zor hastalardır. Bu araştırma ile acil serviste bilgisayarlı tomografide bağırsak dilatasyonu tespit edilen hastaların acil servis, hastane sonlanışları ve mortalitelerini etkileyen etkenlerin incelenmesi amaçlandı. Metot Acil servise bağırsak dilatasyonu tespit edilen 18 yaş ve üzeri tüm hastalar araştırmaya dahil edildi. Bağırsak dilatasyonu için, ince bağırsak için 3cm, kalın bağırsak 6 cm, çekum 9 cm eşik değerler olarak kabul edildi. Bu hastalar yaşamsal verileri, fizik bakı bulguları, laboratuvar bulguları, acil serviste uygulanan tedaviler ve acil servis sonlanışı kaydedildi. Tüm radyolojik görüntüler radyoloji uzmanı tarafından tekrar değerlendirildi. Hastaların klinik sonlanışları ve son tanıları genel cerrahi hekimi tarafından kaydedildi. Tüm hastaların 30 günlük mortaliteleri kaydedildi. Bağımsız değişkenlerin analizinde lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bulgular 14. 05. 2021 – 31.12.2021 tarihleri arasında 289 hastayı kapsayan çalışmamızda 33(%11,4) kişinin vefat ettiği tespit edildi. 31 hastanın 37 kez acile tekrar başvuru yapıldığı tespit edildi. Servisten taburcu edilip tekrar acile başvuran 24 hastanın 22'sinin tekrar hastaneye yatırıldığı tespit edildi. Acil servisten taburcu edilen 70 hastanın ise acil servise 7'sinin tekrar başvurduğu ve bu hastaların hastanın hepsine yatış verildiği tespit edildi. Araştırmamızda acil serviste bağırsak dilatasyonu tespit edilen hastalar için, yaşın 74 ve üzeri olması, oksijen satürasyonunun %90'ın altında olması, vücut sıcaklığının 38°C ve üzeri olması, malignite tanısının olması, lökosit değerinin 20x 103/uL ve üzeri olması, plazma kalsiyum değerinin 8,5 mg/dl ve altında olması, üre değerinin 100 mg/dL ve üzeri olması, radyolojik olarak mekanik bağırsak obstrüksiyonu bulgularının olmamasının 30 günlük mortalite için bağımsız değişkenler olduğu tespit edildi. Sonuç Bağırsak dilatasyonu tanıları basit bir enteritten ölümcül olabilen bağırsak iskemisine kadar değişen bir yelpazededir. Acil serviste bağırsak dilatasyonu tespit edilen hastaları mortalite ile ilişkili faktörleri göz önünde bulundurarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intestinal dilatation is frequently encountered in imaging studies performed in the emergency department, and it is difficult to decide in terms of surgical need and patient outcome. In this study, it was aimed to examine the factors affecting the hospital outcome and mortality of patients with intestinal dilatation in computerized tomography performed in the emergency department. Methods: All patients aged 18 years and older with intestinal dilatation in the emergency department were included in the study. Threshold values for intestinal dilatation were accepted as 3 cm for the small intestine, 6 cm for the large intestine, and 9 cm for the cecum. These patients' vital data, physical examination findings, laboratory findings, treatments applied in the emergency department, and emergency room outcome were recorded. All radiological images were re-evaluated by the radiologist. The clinical outcomes and final diagnoses of the patients were recorded by the general surgeon. The 30-day mortality of all patients was recorded. Logistic regression analysis was used in the analysis of independent variables. Results: In our study, which included 289 patients between 14.05. 2021 – 31.12.2021, 33 (11.4%) people died. It was determined that 31 patients were referred to the emergency department 37 times. It was determined that 22 of 24 patients who were discharged from the service and re-admitted to the emergency room were hospitalized again. It was determined that 7 of the 70 patients who were discharged from the emergency room applied to the emergency department again and all of these patients were hospitalized. In our study, for patients with intestinal dilatation in the emergency room, age 74 and above, oxygen saturation below 90%, body temperature 38°C and above, diagnosis of malignancy, leukocyte value of 20x 103/uL and above, plasma calcium value of 8.5 mg/dl and below, urea value of 100 mg/dL and above, and absence of radiological mechanical intestinal obstruction findings were found to be independent variables for 30-day mortality. Conclusion: Diagnoses of intestinal dilatation range from simple enteritis to potentially fatal intestinal ischemia. Patients with intestinal dilatation in the emergency department should be evaluated by considering mortality-related factors.