Ileus hastalarında bun/kreatinin oranının hastalık şiddeti ile ilişkilendirilmesi
The relationship between bun/creatinine ratio and intestinal obstruction-ileus patients disease severity
  1. Tez No: 628087
  2. Yazar: YÜKSEL ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: İntestinal obstrüksiyon, bağırsak içeriğinin ileri geçişini önleyen bağırsağın tıkanıklığı veya peristaltizminin durmasıdır. Tıkanıklık bölgesinin proksimalinde intestinal içeriğin birikimine neden olur İntestinal içeriğin geçişi kısmi ya da total olarak engellenebilir. (subileus-tam ileus,parsiyel-total) İntestinal obstrüksiyon hastalarında üçüncü boşluğa kayıp ve dirençli kusmalara bağlı sıvı kaybı ve dehidratasyon bulguları görülebilmektedir. Bu dehidratasyonun biyokimyasal parametrelerinden biri de prerenal azotemidir. Prerenal azotemi dehidratasyonla doğru orantılıdır. Bu hastalarda geliş laboratuvar değerlerinin hastalığın şiddetini öngörmedeki yeri net değildir. Bu çalışmada hastaların geliş BUN/Kreatinin değerinin hastalık şiddeti ile ilişkisi araştırılmaktadır. Böylelikle erken dönemde BUN/Kreatinin değerinin hastalığın şiddetini öngörmede prediktif bir değer olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran ve intestinal obstrüksiyon tanısı almış, dışlama kriterleri bulunmayan hastalar retrospektif olarak hastane kayıtları üzerinden incelenmiştir. K91, K56, R11, R10, K59, R10 ICD kodlu hastalar taranarak radyolojik ve klinik olarak intestinal obstrüksiyon tanısı netleşmiş olan hastalar alınmış olup, bu hastaların BUN/Kreatinin oranı ile hastalık şiddeti ve sonlanımı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intestinal obstruction is stoppage enteral movements called peristaltism or mechanical obstruction of an intestinal lumen (from several reasons) which prevents further passage of digested nutrients and fluids. It causes accumulation of intestinal contents at the proksimal of blockage. A blockage can be partial or total. These patients can be presented with dehydration findings due to persistent vomiting and third space losses. One of biochemistrically marker of this dehydration status is prerenal azotemia. Prerenal azotemia is proportional to the severity of dehydration. The role of initial laboratory studies predicting the severity of illness at these patients is uncertain. In this study, it is aimed to fınd relevance of the severity of illness and the initial BUN/Creatinine ratio of patients. So that it is aimed to find that if BUN/Creatinine ratio is a predictive value for the severity of the illness or else at the early stages hospital admission Materials and Methods: Patients admitted to the Emergency Medicine Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between 01.01.2019 and 31.12.2019 and did not have any eksclusion criterion that was diagnosed with intestinal obstruction were retrospectively reviewed on the hospital records. The relationship between the BUN/Creatinine ratio severity of disease were evaluated. P values